Liga 3 | Dunărea, victorie. Înainte, eșec!

De doar 5 minute a avut nevoie Dunărea pentru a deschide scorul în partida cu Gloria Băneasa, din etapa a 18-a, ultima a sezonului regulat. Avea să marcheze Alin Cârstocea după ce oaspeții amenințaseră, în prealabil, în vreo două rânduri buturile apărate de Costache.

Tabela se modifică a doua oară în minutul 32, Andrei Vîlea marcând pentru 2-0. În partea secundă, jocul își mai pierde din intensitate, deși oaspeții au mai îndrîznit în câteva rânduri măcar să înscrie golul de onoare. Dunărea intră în play-off de pe locul 2, poziție care îi garantează 5 partide pe teren propriu, respectiv 4 în deplasare. Primul adversar e Agricola Borcea care până atunci va juca sâmbătă acasă împotriva ialomițenilor de la Recolta Gh. Doja.

În celălalt meci al zilei, Înainte a pierdut acasă cu 1-3 în fața ilfovenilor de la LPS HD, ultima echipă care a reușit să prindă play-off-ul.

Etapa a 18-a continuă sâmbătă. De la ora 15.00, Progresul va da piept în deplasare cu CS Afumați, iar Axiopolis Cernavodă cu FC Voluntari 2. Meciul cu Recolta ar fi un test cu public înaintea confruntării de la Călărași dintre Agricola și Dunărea.