Liga a 2-a / Et. 2: Victorie reconfortantă: Dunărea – Fotbal Comuna Recea 3-0!

Start perfect pentru Dunărea în acest nou sezon al ligii a 2-a. După victoria la limită din prima rundă, de la Slatina (1-0 în faţa CSM-ului), elevii lui Cristi Pustai „au răpus” sâmbătă o altă nou – promovată, Fotbal Comuna Recea cu 3-0.

Oaspeţii au început în forţă putând deschide scorul chiar din primul minut, Brata şutând în bară însă lucrurile s-au calmat, Dunărea înscriind în minutul 25 prin Al. Ciucur care „a croşetat” bine în careu şi de la 11-12 metri a şutat pe jos învingându-l pe Bota.

Din cauza unei accidentări, Vali Alexandru a fost nevoit să iasă de pe teren în minutul 13, el fiind înlocuit cu Marius Fotescu.

La pauză, Pustai mută inspirat introducându-l în teren pe Calu în locul lui Sîrbu. Brăileanul, autorul pasei de gol de la Slatin, şi-a trecut, de data asta, în cont dubla marcând în minutele 50 şi 68, la capătul a două faze frumoase, bine lucrate.

Transferat zilele trecute, Cristi Bud a fost integralist, punând în câteva rânduri pe picior greşit apărarea maramureşenilor.

Dunărea bifează a doua victorie consecutivă şi momentan e pe primul loc cu punctaj maxim. Sâmbăta viitoare, echipa noastră se va deplasa la Turnu Severin pentru duelul cu o altă nou – promovată, Craiova lui Mititelu.

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – FOTBAL COMUNA RECEA 3-0

Au marcat: Alexandru Ciucur (25), Mădălin Calu (50, 68)

Dunărea: 1. Stefan Krell – 22. Ionuţ Sîrbu (21. Mădălin Calu, 46’), 20. Bogdan Șandru (cpt.), 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 7. Mădălin Tudoran (15. Andrei Anghel, 71’), 14. Ariel Lopez, 11. Sorin Sava (3. Ionuţ Ţenea, 46’), 70. Alexandru Ciucur (96. Ionuţ Puţaru, 81’) – 26. Cristi Bud, 19. Valentin Alexandru (8. Marius Fotescu, 13’)

Rezerve: 12. Răzvan Began – 2. Andrei Mihăiescu.

Antrenor: Cristian Pustai

Fotbal Comuna Recea: 1. Alin Bota (cpt.) – 18. Marius Potcoavă, 5. Gabriel Oiță, 3. Florin Cordoș, 7. Rareş Ispas, 14 Adrian Micaș, 25 Romariu Rus, 2. Cătălin Jucan, 8. Ciprian Brata (21. Paul Szecui, 81’), 10. Viorel Chinde (19. Adrian Balhia, 55’), 9. Marius Coman (17. Alex. Oltean, 66’)

Rezerve: 39. Adrian Răilean - 15. Antonio Lung, 6. Denis Târţa, 11. Alexandru Mărieş, 20. Milian Urs, 23. Denis Lihet

Antrenor: Ciprian Danciu

Arbitru: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Petruţa Iugulescu (Târgovişte) și Mihaela Țepușă (Bucureşti); Rezervă: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti);

Observatori: Ion Olteanu (Bucureşti) și Constantin Mircea (Buzău).