Liga a 2-a / Dunărea – Ştiinţa Miroslava 6-0. Set şi meci!

Dunarea Stiinta 6 0După eşecul din Cupă, de miercuri, de la Slobozia cu Unirea, antrenorul Dan Alexa şi-a luat toate măsurile pentru duelul cu Ştiinţa Miroslava, programat sâmbătă în prima parte a zilei pe arena Ion Comşa, în cadrul etapei a 11-a.

 

În formulă completă, „galben – albaştrii” au pornit asaltul la poarta lui Raul Avram încă din start, aşezându-se confortabil în jumătatea adversă. Prima mare ocazie de gol a aparţinut lui Missi Mezu, în minutul 27. Internaţionalul gabonez a şutat puternic de la peste 20 de metri, puternic, direct în bara transversală. Cinci minute mai târziu, B. Kanda a reluat din apropiere, puţin peste poartă.

Echilibrul s-a rupt în minutul 36, atunci când V. Alexandru a trimis din 6 metri balonul în plasă, după o centrare perfectă a lui I. Ţenea.

Scorul ia proporţii în repriza secundă, Dunărea perforând de alte 5 ori poarta apărată de Avram.

Tabela arată 2-0 în minutul 53, acelaşi V. Alexandru marcând din careul mic cu un şut puternic în plasa laterală. Golgeterul Dunării îşi trece în cont hattrick-ul în minutul 62 când a transformat o lovitură de la 11 metri dictată de centralul Marius Chiţu pentru un henţ în suprafaţa de pedeapsă.

Nici nu se reia bine jocul că tabela se modifică din nou, în minutul 64 când S. Pană a înscris cu un lob de la peste 35 de metri. Intrat în teren în minutul 81 în locul lui Preoteasa, M. Drăghiceanu a marcat pentru 5-0, 4 minute mai târziu, el şutând plasat din afara careului, în drepta portarului.

Tabela se închide la 6-0, în minutul 88, reuşita aparţinând lui Bodo Kanda care a înscris după o lovitură liberă direct de la 22-23 de metri, balonul fiind uşor deviat de zid.

Dunărea obţine a 8-a victorie consecutivă şi pentru cel puţin până la finalul partidei Hermannstadt – Ripensia Timişoara, meci programat sâmbătă, de la ora 15.00, s-a instalat în fotoliul de lider al ligii a 2-a.

Sâmbăta viitoare, de la ora 11.00, Dan Alexa&Co vor juca în deplasare cu Foresta Suceava, formaţie care sâmbătă a remizat, 2-2, în deplasare, cu CS Afumaţi.

La acest joc au asistat foştii internaţionali, Adrian Mutu, Florin Prunea şi Basarab Panduru, ultimii doi fiind însoţiţi de fostul medic al tricolorilor, Pompiliu Popescu.

Foto Alexandru Botezatu

 

 

Dunărea Călăraşi - Ştiinţa Miroslava 6-0 (1-0)

Au marcat: V. Alexandru (36’, 53’, 62’ – pen.), S. Pană (64’), M. Drăghiceanu (85’), B. Kanda (88’)

 

Dunărea: C. Lungu (cpt) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru (69Cr. Puşcaş), Şt. Mardare – B. Kanda, G. Preoteasa (81’ M. Drăghiceanu), S. Pană, Val. Munteanu – Missi Mezu, V. Alexandru (77’ C. Cristea). Rezerve: G. Popa – B. Danciu, A. Gassama, A. Puşcaşu

Antrenor: Dan Alexa

 

Ştiinţa: R. Avram - G. Maxim (cpt), Seb. Bucur, Mateciuc, Cerneuţanu, Săvoaia ( 65’ R. Asăvoaei), Izmană, Taciuc, Căinari (57’ Al. Corban), Ed. Sandu (57’ C. Nemţanu), Al. Marin. Rezerve: Turiţă - Nemţanu, Căruţă, Corban, Botezatu, Viorică, Asăvoaiei

Antrenor: Cristian Ungureanu

 

Arbitru: Marius Chiţu (Târgovişte); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Răzvan Mihai Dobre (Şotânga).

 

Cartonaşe galbene: Şt. Mardare (31) / Al. Taciuc (40’)

 

Etapa a 11-a

Chindia Târgovişte – Sportul Snagov 1-0

A marcat: V. Lică (61’ – autogol)

Olimpia Satu Mare – ASU Poli Timişoara 0-2

Au marcat: Al. Bădăuţă (28’), D. Sorescu (58’)

Dunărea Călăraşi – Ştiinţa Miroslava 6-0

Au marcat: V. Alexandru (36’, 53’, 62’ – pen.), S. Pană (64’), M. Drăghiceanu (85’), B. Kanda (88’)

CS Afumaţi – Foresta Suceava 2-2

Au marcat M. Dedu (34’ – pen.), R. Avram (69’) / B. Matei (66’, 90+4’ – pen.)

CS Baloteşti – Luceafărul Oradea 2-2

Au marcat: Ad. Hurdubei (5’), M. Neagu (46’) / Cl. Codoban (70’), Vl. Rusu (82’)

Metaloglobus – FC Argeş 1-1

Au marcat: V. Ghenovici (36’) / I. Năstăsie (21’)

 

Sâmbătă, 7 octombrie, ora 15.00

FC Hermannstadt – Ripensia Timişoara

 

Duminică, 8 octombrie, ora 15.30

UTA Arad – Pandurii Tg. Jiu

 

Luni, 9 octombrie, ora 17.30

CS Mioveni – ASA Tg. Mureş

 

Clasament

1. Dunărea Călăraşi     11   8   1  2    23-10   25

2. AFC Hermannstadt   10   8   1  1    17-5    25

3. Chindia Târgovişte   11   6   3  2    25-6    21

4. Academica Clinceni  11   6   3  2    19-14   21

5. ASA Tg. Mureş        10   5   3   2   19-14   18

6. Ripensia Timişoara  10   5   2   3   31-11   17

7. CS Mioveni             10   5   3   2   18-12   17

8. FC Argeş                11   4   4   3   14-9    16

9. ASU Poli Timişoara  11   5   1   5    14-15  16

10. Sportul Snagov      11   4   3   4     8-7    15

11. Dacia Brăila          11   4   2   5    28-22  14

12. CS Afumaţi           11   3   4   4      9-12  13

13. Olimpia Satu Mare 11   4   1   6      7-17  13

14. Pandurii Tg. Jiu     10   3   3   4    16-15  12

15. Metaloglobus        11   3   3   5    14-14  12

16. UTA Arad             10   2   4   4      7-9    11

17. Ştiinţa Mirolava     11   2   2   7    12-36   8

18. Foresta Suceava    11   2   2   7      8-47   8

19. Luceafărul Oradea 11   1   4    6    14-21   7

20. CS Baloteşti         11   1   4    6    11-18   7

 

Etapa a 12-a

Sâmbătă, 14 octombrie, ora 11.00

Sportul Snagov – Pandurii Tg. Jiu

Ştiinţa Miroslava – Olimpia Satu Mare

Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi

Luceafărul Oradea – CS Afumaţi

Ripensia Timişoara – CS Baloteşti

Dacia Brăila – CS Mioveni

FC Argeş – Academica Clinceni

Chindia Târgovişte – Metaloglobus

Duminică, 15 octombrie, ora 15.30

ASU Poli Timişoara – UTA Arad

Marţi, 17 octombrie, ora 19.30

ASA Tg. Mureş – AFC Hermannstadt