Handbal M / Dunărea a câştigat şi duelul cu Minaur

După ce a învins sâmbăta trecută la Făgăraş pe CSM (scor 20-23), AHC Dunărea s-a impus şi în faţa băimărenilor de la Minaur (scor 28-26) în partida desfăşurată joi seară la Călăraşi în cadrul etapei a 21-a a Ligii Zimbrilor, legând astfel două victorii la rând. După un start ezitant, elevii lui Adi Petrea au avut un final de primă repriză excelent marcând de 5 ori consecutiv fără să primească vreun gol. 17-13 a fost scorul la pauză. În partea a doua, Dunărea a controlat în mare parte jocul, Minaur reuşind totuşi să înscrie mai multe goluri. S-a terminat 28-26, rezultat care-i asigură în proporţie de peste 80% prezenţa Dunării în play – off de pe locul 7.

Cei mai prolifici jucători ai Dunării au fost Victor Vartic, Irakli Chikovani şi Alexander Starcenko, toţi cu câte 5 goluri marcate. Ei au fost secondaţi de Florin Dospinescu şi Josip Peric, ambii cu câte 4 reuşite.

De partea cealaltă, francezul, Pierre Yves Ragot, cu 9 goluri şi maghiarul, Uros Viloski, cu 5 reuşite, au fost cei mai buni marcatori ai băimărenilor.

Pentru Dunărea urmează 5 jocuri de foc până la finele sezonului regulat. Primul va avea loc joia viitoare la Chiajna, acolo unde Petrea&Co se vor duela cu liderul campionatului, CSA Steaua. Urmează HC Vaslui (în deplasare), Dobrogea Sud Constanţa (acasă), CSU Suceava (în deplasare) şi CSM Bucureşti (acasă).

7. AHC Dunărea         21   11    3    7     516-516   36

8. Minaur Baia Mare   21     8    0  13     504-530   24

9. CSM Focşani          21     6    3  12     496-534   21

10. HC Vaslui            21     6    1  14     514-582   19

11. CSU Suceava       20     5    2   13    525-559    17

12. CSM Făgăraş        21    4    1   16     494-562   13

13. Politehnica Iaşi    21    1    2   18     563-683     5