Handbal / Dunărea, a doua victorie stagională în deplasare!

AHC Dunărea a obţinut sâmbătă seară la Făgăraş a doua victorie stagională, în deplasare, învingând echipa locală CSM cu 23-20, în cadrul etapei a 20-a a Ligii Zimbrilor. La pauză scorul a fost egal 10-10. Elevii lui Adi Petrea s-au impus spre finalul jocului marcând de 3 ori la rând prin  Grasu, Chikovani şi Vartic mărind diferenţa la 4 goluri (23-19).

Cel mai prolific jucător al Dunării a fost Irakli Chikovani, autor a 6 goluri. El a fost urmat de Shahoo Nosrati şi Victor Vartic, ambii cu câte 5 goluri. Vuk Lazovic, Andrei Grasu şi Pavlo Gurkovsky au îînscris fiecare câte 2 goluri. Veteranul Mihai Timofte şi-a trecut numele pe lista marcatorilor cu o reuşită. De la gazde, primul în topul marcatorilor a fost Mihai Huţa cu 5 reuşite. Fostul jucător al Dunării, Florin Acatrinei a înscris doar un gol.

Joi, 1 martie, Dunărea va juca pe teren propriu cu nou – promovata CS Minaur Baia Mare, partida fiind programată de la ora 18.45 de minute. Cele două echipe ocupă locurile 7 şi 8 fiind departajate de 9 puncte.

7. AHC Dunărea         20   10    3    7     488-490   33

8. Minaur Baia Mare    20    8    0   12    478-502   24

9. CSM Focşani          20    6    3   11     473-500   21

10. CSU Suceava        20    5    2   13     525-559   17

11. HC Vaslui            20    5    1   14     488-558   16

12. CSM Făgăraş        20    4    1   15     470-536   13

13. Politehnica Iaşi    20    1    2   17     539-651     5