Handbal / AHC Dunărea, victorie şi în ultimul amical al iernii!

AHC Dunărea a încheiat cu o victorie seria jocurilor de verificare disputate în această pauză competiţională. Vineri seară în Sala Polivalentă Ion C. Neagu, Dunărea s-a impus cu 29-24 (la pauză 13-13) în faţa constăţenţenilor de la HC Dobrogea Sud, luându-şi astfel revanşa după înfrângerea suferită în turul sezonului regular, mai exact pe 11 noiembrie 2017, la Constanţa (scor 21-20 pentru dobrogeni). Pentru Dunărea, cele mai multe goluri au fost reuşite de Josip Peric şi Florin Dospinescu, fiecare cu câte 6 reuşite. Ei au fost urmaţi de Victor Vartic, cu 5 goluri. De partea cealaltă cei mai prolifici jucători au fost George Buricea, Alexandru Andrei şi bosniacul Dejan Malinovici, fiecare cu câte 3 goluri. Dunărea şi HC Dobrogea Sud se vor mai afla faţă în faţă şi pe 22 martie, în cadrul etapei a 24-a.

În primele două partide de verificare, Dunărea s-a impus la Buzău cu 41-24 în faţa gazdelor de la CS HC Buzău şi acasă, 45-22 în faţa celor de la CS Medgidia. Ambele echipe evoluează în Seria A a Diviziei A.

Aflată pe 8 în topul Ligii Zimbrilor, Dunărea porneşte în mini – retur cu gândul declarat de a prinde play – off-ul campionatului (clasarea pe unul din locurile 1-8). În runda a 16-a, prima din 2018, Dunărea va juca în deplasare cu Dinamo Bucureşti, duelul fiind programat joi, 1 februarie, de la ora 17.30 de minute.

Duminică, 4 februarie, Peric&Co vor debuta şi pe teren propriu într-un joc oficial în 2018 urmând a-şi măsura forţele cu vrâncenii de la CSM Focşani. Jocul care contează pentru etapa cu numărul 17, va începe la ora 16.30 de minute şi va fi transmis în direct de TVR 1.