PLAY-OUT / Şi-au luat revanşa: Dunărea – FC Botoşani 0-2!

La doar 3 zile distanţă de la eşecul usturător de la Iaşi suferit în faţa Politehnicii, scor 4-0, Dunărea a bifat marţi a doua înfrângere consecutivă, fiind învinsă acasă de o altă reprezentantă a Moldovei, FC Botoşani.

Partida a început destul de echilibrat, cele două rivale preferând să fie extrem de precaute aşteptând fiecare eroarea celeilalte. După ce şi-a trecut în cont fiecare câte o ocazie (M. Roman pemtru oaspeţi în minutul 17, respectiv D. Benzar pentru gazde, 3 minute mai târziu), echilibrul se rupe în minutul 27. C. Golofca profită de „piciorul” lui Sârghi şi obţine un penalty, acordat parcă prea repede de centralul Istvan Kovacs. Execută Lorand Fulop şi Straton este nevoit să scoată mingea din plasă.

În ultimele secvenţe ale primei părţi pică şi golul al doilea pentru Botoşani. Acelaşi Golofca şutează surprinzător cu exteriorul din afara careului, balonul ducându-se în vinclu. O reuşită de senzaţie care l-a lăsat fără grai pe Straton!

Repriza secundă se joacă într-un alt registru. Lăsându-i pe bancă pe Sârghi şi S. Filip, înlocuiţi cu G. Mendy şi V. Munteanu, Dunărea e mult mai dinamică, ofensivă ratând două ocazii uriaşe în minutul 63 prin Gabi Iancu, respectiv 70 prin D. Benzar, excelent găsit în careu de Ammari. Dunărea a dominat partea secundă însă insuficient ca să puncteze şi pe tabelă.

Moldovenii câştigă cu 2-0 luându-şi astfel revanşa după eşecul suferit acasă, pe 1 aprilie, atunci echipa noastră câştigând cu 2-1.

Dunărea rămâne pe 7 şi aşteaptă cu sufletul la gură deznodământul partidei de la Sibiu dintre Hermannstadt şi Dinamo, programată miercuri de la ora 18.15. În cazul unui eşec al sibienilor, lupta pentru supravieţuire continuă în aceleaşi coordonate.

Runda viitoare, Dunărea va juca în deplasare cu FC Voluntari, partida urmând a avea loc duminică de la ora 17.00.

Dunărea Călăraşi – FC Botoşani 0-2

Au marcat: Lorand Fulop (29’ – penalty), Cătălin Golofca (45’)

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 24. Srgian Luchin, 17. Alin Dobrosavlevici, 3. Cristian Sîrghi (10. Valentin Munteanu, 46’) – 9. Najib Ammari, 5. Gabi Simion, 44. Conor Henderson (88. Ianis Stoica, 67’), 77. Steliano Filip (27. Gaston Mendy, 46’) – 11. Gabriel Iancu, 97. Daniel Benzar

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 4. Selim Ben Djemia, 55. Alexandru Bourceanu, 89. Georgian Honciu

Antrenor: Dan Alexa

FC Botoșani: 12. Martin Fraisl – 17. Ovidiu Pițian, 4. Andrei Miron, 3. Andrei Burcă – 19. Andrei Patache, 67. Enriko  Papa, 8. Jonathan Rodriguez, 21. Diego Fabbrini (77. Laurenţiu Buș, 84’), 7. Cătălin Golofca – 80. Lorand Fulop (29. Marian Târșa, 90’), 9. Mihai Roman (26. Răzvan Oaidă, 74’)

Rezerve: 1. Eduard Pap – 15. Andrei Chindriș, 5. Lossemy Karaboue, 10. Hervin Ongenda.

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei) - Vasile Marinescu (Bucureşti) și Ovidiu Artene (Vaslui). Rezervă: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe)

Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti), Ion Craiu (Bucureşti).

Cartonaşe galbene: G. Iancu (33’), N. Ammari (85’) / M. Roman (69’), L. Fulop (79’), L. Buş (86’), M. Fraisl (89’), A. Burcă (90+3’).

Etapa a 10-a

Dunărea Călărași – FC Botoșani 0-2

Au  marcat: L. Fulop (29 – pen.), C. Golofca (45)

Gaz Metan Mediaș  – Politehnica Iași 1-1

Au marcat: I. Larie (600 / M. Sanoh (54)

Miercuri, 15 mai

Ora 18.15 FC Hermannstadt – Dinamo

Ora 21.00 FC Voluntari – Concordia Chiajna

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.

1. Gaz Metan Mediaş 10     7   2   1 17-7    39
  2. Dinamo Bucureşti     9     7   0   2 14-6    37
  3. FC Botoșani            10    4   2   4 12-9     32
  4. Politehnica Iași        10    3   3   4 10-11  29
  5. FC Voluntari               9    3   3   3 10-10  23
  6. Hermannstadt            9    1   3   5    5-13   22
  7. Dunărea Călărași   10    2   3   5    5-15   21
  8. Concordia Chiajna    9    1   4  4  11-13   16