Play-out / Gaz Metan, pe primul loc şi după etapa a 6-a. Dunărea e pe 7!

Luni seară au avut loc ultimele două dueluri din cadrul penultimei etape a turului play – out-ului ligii 1 Betano.

Politehnica a remizat la Iaşi, 1-1, cu ultima clasată Concordia Chiajna. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 43 prin Marian Cristescu, ieşenii egalând imediat după pauză prin Lewis Enoh (46). Poli rămâne pe 3 cu 24 de puncte în vreme ce Concordia aşteaptă ultima etapă din postura de lanternă roşie.

În Ştefan cel Mare, Dinamo a avut de tras cu FC Botoşani câştigând finalmente cu 1-0. Golul a fost reuşit de Mamoutou Ndiaye în minutul 88. Dinamo strânge 31 de puncte şi ocupă locul 2 în vreme ce FC Botoşani e pe 5 cu 22 de puncte la fel ca FC Voluntari, locul 4, dar cu un golaveraj mai slab.

Dunărea a izbutit duminică o remiză albă la Mediaş pe terenul liderului, Gaz Metan şi se află pe 7 cu 17 puncte.

Etapa a 7-a debutează vineri, 26 aprilie la Chiajna şi se va încheia două zile mai târziu la Botoşani.

Dunărea se va afla faţă în faţă la Călăraşi cu Hermannstadt, confruntarea fiind programată sâmbătă, 27 aprilie, de la ora 16.00, pe arena Ion Comşa.