PLAY – OUT / Et. 9: Eşec usturător: Poli – Dunărea 4-0!

Aureolată după victoria obţinută sâmbăta trecută acasă cu Dinamo, Dunărea s-a deplasat în Moldova încrezătoare că poate obţine măcar un punct cu Poli Iaşi, măcinată şi ea de profunde convulsiuni interne.

Gazdele au început bine trecându-şi în cont două oportunităţi încă din primele minute. Încet – încet, jocul parcă se echilibrează, Daniel Benzar creându-şi o bună ocazie în minutul 23. Ieşenii revin rapid la timonă reuşind să deschidă şi scorul în minutul 39 prin Platini (a 3-a reuşită personală în confruntările cu Dunărea!). Prima parte se încheie cu avantajul fragil al gazdelor care au controlat ostilităţile.

Repriza secundă parcă e ruptă dintr-un alt film. Pentru Dunărea, jocul s-a încheiat parcă în minutul 58, imediat după bara din lovitura liberă executată de undeva de la marginea careului de Gabriel Iancu.

Din acel moment a început dezastrul. În minutul 69, Gaston Mendy face henţ văzut de tuşierul Valentin Avram şi validat apoi de centrul Radu Petrescu. Execută Teixeira în minutul 71 şi Poli se distanţează la 2 goluri. Două minute mai târziu, Cioinac marchează cu capul din mijlocul unei defensive a Dunării parcă paralizată.

Dezastrul se încheie în al doilea minut al prelungirilor, Patrick Petre marcând pentru 4-0 la capătul unei faze pe care n-o vom uita prea curând.

Meciul de la Iaşi a semănat izbitor cu cel de la Chiajna când Concordia a câştigat la scor, 3-0. Şi atunci, băieţii noştri care veneau după o victorie la Botoşani şi un egal, obţinut cu mare greutate la Călăraşi de FC Voluntari, au afişat o uşoară autosuficienţă iar lucrul ăsta ne-a costat.

Ce e de făcut? Înfrângerea e înfrângere şi se cuvine să uităm cât mai rapid acest episod negru pentru că următoarea provocare bate la uşă. Marţi seară, de la ora 18.15, Dunărea va juca la Călăraşi cu FC Botoşani, echipă care nu va veni în excursie pe arena Ion Comşa.

După eşecul usturător din Copou, Dunărea a coborât pe 7, cu 21 de puncte fiind devansată de Hermannstadt care a învins astăzi la Sibiu pe Concordia cu 1-0.

Politehnica Iaşi – Dunărea Călăraşi 4-0

Au marcat: Platini (39’), Almeida Teixeira (71’ – penalty), Ionuţ Cioinac (73’), Patrick Petre (90+2’)

Poli Iaşi: 12. Denis Rusu – 2. Adrian Gallego, 23. Cosmin Frăsinescu, 4. Marius Mihalache, 19. Andrei Sin – 92. Kamer Qaka, 14 Ionuţ Cioinac (6. Mădălin Mihăescu, 80’), 10. Filipe Nascimento – 20. Platini, 9. Andrei Burlacu (7. Patrick Petre, 22’), 22. Willy Semedo (17. Almeida Teixeira, 62’).

Rezerve: 1. Mino Peralta – 33. Laurenţiu Rus, 90. Florin Zaharia, 29. Lewis Enoh

Antrenor: Flavius Stoican

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 17. Alin Dobrosavlevici, 24. Srgian Luchin, 27. Gaston Mendy – 9. Najib Ammari (21. Hamidou Keyta, 78’), 5. Gabi Simion, 44. Conor Henderson (89. Georgian Honciu, 46’), 97. Daniel Benzar – 11. Gabriel Iancu, 7. Aymen Souda (7. Valentin Munteanu, 59’).

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 3. Cristian Sârghi, 77. Steliano Filip, 88. Ianis Stoica.

Antrenor: Ionuţ Babadac

Dan Alexa a fost suspendat pentru acest meci.

Cartonaşe galbene: P. Petre (86) / N. Ammari (44), A. Souda (46), D. Benzar (60).

Au arbitrat: Radu Petrescu (Bucureşti) - Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) şi Valentin Avram (Bucureşti). Rezervă: Adrian Cojocaru (Galaţi).

Observatori: Iosif Olah (Sf. Gheorghe) şi Ioan Mironaş (Piatra Neamţ - LPF).

Politehnica Iași – Dunărea Călărași 4-0

Au marcat: Platini (39’), Teixeira (71’ – penalty), Cioinac (73’), P. Petre (90+2’)

Ora 21.00 FC Voluntari – Concordia Chiajna

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.