PLAY-OUT / Et. 12: Hermannstadt – FC Botoşani, azi, de la ora 18.30 de minute

Astăzi se dă startul etapei a 12-a a play – out-ului ligii 1 Betano. Meciul inaugural va avea loc la Sibiu între Hermannstadt şi FC Botoşani, începând cu ora 18.30 de minute.

O singură înfrângere au suferit sibienii în ultimele șase meciuri din campionat (3 mai 2019, Gaz Metan - FC Hermannstadt 4-1), în rest au o victorie (11 mai 2019, FC Hermannstadt - Concordia 1-0) şi patru remize. O victorie în partida cu FC Botoșani ar însemna o gură mare de oxigen pentru echipa lui Miriuță!

FC Botoşani trece printr-o perioadă foarte bună, cu cinci succese şi un egal în precedentele șapte partide din Liga 1 Betano, interval în care a pierdut doar cu Dinamo în deplasare.

FC Hermannstadt şi FC Botoşani s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în ediţia curentă, de trei ori, de două ori s-au impus moldovenii, iar un joc s-a terminat la egalitate.

Prima confruntare a avut loc pe 27 iulie 2018, FC Botoşani - FC Hermannstadt 2-0, marcatori Andrei Dumitraş şi Mihai Roman II. Cel de-al doilea joc s-a disputat la Tg. Mureş, pe „Trans-Sil", şi s-a încheiat nedecis, scor 1-1 (au înscris Daniel Tătar, respectiv Jonathan Rodriguez). Cea mai recentă dispută directă: 13 aprilie 2019, FC Botoşani - FC Hermannstadt 1-0, gol înscris de Diego Fabbrini în minutul 90+3.

Miercuri, tot de la ora 18.30 de minute se va desfăşura partida Dunărea Călăraşi – Concordia Chiajna iar de la ora 21.00 se joacă Dinamo – Politehnica Iaşi.

În epilogul rundei se vor întâlni Gaz Metan şi FC Voluntari, meciul fiind programat joi de la ora 21.00.