Liga I Betano / Înfrângere nemeritată: Dunărea – Poli Iaşi 1-2!

Pare neverosimil cât de „nedrept” poate să fie uneori fotbalul. Sâmbătă, la o oră după prânz, Dunărea a început duelul cu Poli Iaşi nu doar încrezătoare ci şi „aptă” să obţină primele 3 puncte din cadrul play – out-ului necesare ca aerul pentru ca salvarea de la retrogradare să devină încet dar sigur un obiectiv dezirabil.

Elevii lui Dan Alexa au evoluat bine, uneori chiar nesperat de bine vreo 70 de minute, concretizate şi cu reuşita de pus în ramă a lui Gabi Iancu din minutul 69. Fotbalistul care l-a pus în valoare până la urmă pe portarul oaspeţilor în minutul 52 când a scos de sub bara transversală lovitua de cap a lui Souda expediată din marginea careului mic, l-a învins pe Mino Peralta cu un eurogol marcând direct din corner!

Din păcate, bucuria n-a rezistat decât 12 minute. Ieşenii au egalat în minutul 81 prin Platini care speculând o eroare în axul defensiv al echipei noastre l-a învins pe Calancea cu un şut pe jos, de la 17-18 metri aproape perpendicular de poartă.

Oaspeţii prind şi mai mult curaj şi în minutul 87 dau lovitua de graţie prin fundaşul central Florin Gardoş care înscrie cu capul după centrarea lui Nascimento.

Dunărea pierde cu 2-1 şi-şi îngreunează situaţia fiind de acum dependentă şi de rezultatele principalelor sale adversare, FC Voluntari şi Concordia Chiajna. Cele două formaţii ilfovenii vor evolua luni, ambele pe teren propriu.

În etapa a 3-a a play – out-ului, Dunărea va juca în deplasare cu FC Botoşani, partida fiind programată abia pe 1 aprilie, de la ora 17.30 de minute.

Dunărea Călăraşi – Politehnica Iaşi 1-2

Au marcat: Gabriel Iancu (69’) / Platini (81’), Florin Gardoş (87’)

Dunărea: 33. Nicolai Canacea – 26. Gabriel Enache, 24. Srgian Luchin, 17. Alin Dobrosavlevici (cpt.), 77. Steliano Filip – 5. Gabriel Simion – 9. Najib Ammari, 7. Aymen Souda (21. Hamidou Keyta, 64’), 89. Georgian Honciu (44. Conor Henderson, 54’), 11. Gabriel Iancu (10. Valentin Munteanu, 78’) – Mediop Ndiaye.

Rezerve: 25. Cătălin Straton – 4. Selim Ben Djemia, 6. Abdel Hakim Omrani, 97. Daniel Benzar.

Antrenor: Dan Alexa

Poli: 1. Ruben Mino Peralta – 33. Laurenţiu Rus, 24. Florin Gardoş, 23. Cosmin Frăsinescu (cpt), 19. Andrei Sin – 4. Marius Mihalache, 14. Ionuţ Cioinac (5. Narcis Bădic, 82’), 17. Almeida Teixeira (10. Filipe Nascimento, 55’) – 77. Moussa Sanoh, 20. Platini, 7. Patrick Petre (9. Andrei Burlacu, 71’).

Rezerve: 12. Denis Rusu – 3. Ionuţ Panţîru, 8. Gabriel Bosoi, 70. Ştefan Popescu

Antrenor: Flavius Stoican

Au arbitrat: George Găman – Daniel Mitruţi, Dragoş Iliescu (toţi din Craiova). Rezervă: Iulian Dima (Bucureşti).

Observatori: Eduard Dumitrescu (Bucureşti), Paul Cazan (Bucureşti).

Cartonaşe galbene: M. Mihalcahe (59’), Fl. Gardoş (79’)

Etapa a 2-a

Dunărea Călărași - Politehnica Iași 1-2

Au marcat: G.Iancu (69) / Platini (81), Fl. Gardoş (87)

Duminică, 17 martie

Ora 17.30 Gaz Metan Mediaș - Dinamo București

Luni, 18 martie

Ora 18.00 Concordia Chiajna - FC Hermannstadt

Ora 20.30 FC Voluntari - FC Botoșani

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.