CASA Liga 1 | Et. 29: Chindia Târgovişte - FC Voluntari, luni - 5 aprilie, ora 17.30

Stadionul Gloria din Buzău va găzdui astăzi duelul dintre Chindia Târgovişte şi FC Voluntari, începând cu ora 17.30 de minute. În tur, dâmboviţenii au câştigat cu 2-0.

27 februarie 2021, Chindia - Universitatea Craiova 1-0 a fost singura victorie reuşită de târgovişteni în ultimele cinci jocuri disputate în campionat pe teren propriu, în rest o remiză (1-1 cu UTA Arad) şi trei înfrângeri.

Chindia are cel mai slab atac din campionat, doar 22 de goluri marcate, dintre care 14 au fost reuşite în meciurile considerate acasă.

11 dintre cele 23 de goluri încasate de elevii lui Emil Săndoi au fost primite din faze fixe.

Ilfovenii nu au mai pierdut pe teren advers din 22 ianuarie 2021, FCSB - FC Voluntari 2-1. Au urmat trei succese (1-0 cu Viitorul, 2-0 cu Poli Iaşi, 1-0 cu Academica) şi două rezultate de egalitate.

11 dintre cele 31 de goluri reuşite de FC Voluntari au avut la bază un moment static.

Opt dintre cele 13 goluri încasate de elevii lui Bogdan Andone în 2021 au fost primite în prima repriză.

Chindia şi FC Voluntari s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori, de trei ori au câştigat dâmboviţenii, în timp ce ilfovenii s-au impus de două ori.

Primul meci a avut loc pe 7 octombrie 2019, FC Voluntari - Chindia 0-1 (autogol Julio Rodriguez). În returul sezonului regulat 2019/2020, FC Voluntari a câştigat în deplasare cu 2-1, graţie golului reuşit de Cătălin Ţîră în minutul 90+3.

Cea mai recentă întâlnire directă: 16 decembrie 2020, FC Voluntari - Chindia 0-2, marcatori Daniel Popa şi Daniel Florea.

Mediile de vârstă

Chindia - 25 ani şi 9 luni;

FC Voluntari - 26 ani şi o lună.

Chindia s-a bazat în primele 28 de runde pe 29 de fotbalişti, dintre care Andrei Piţian a bifat toate minutele.

39 de jucători a utilizat FC Voluntari în ediţia curentă, dintre care 17 străini.