CASA Liga 1 | Et. 25: FC Botoşani - FCSB, duminică - 28 februarie, ora 20.30

Două echipe ofensive se vor afla în această seară față în față. FC Botoșani va încerca să-și ia revanșa în fața FCSB-ului după eșecul suferit în tur, scor 4-1.

27 ianuarie 2021, Academica - FC Botoşani 2-1 a fost singura înfrângere suferită de moldoveni în ultimele opt runde din Liga 1, interval în care au mai înregistrat șase succese şi o remiză.

19 dintre cele 35 de goluri înscrise de FC Botoşani în ediţia curentă au fost reuşite în prima repriză.

Șase victorii, două rezultate de egalitate şi patru partide pierdute este palmaresul înregistrat de roş-albaştri în sezonul actual din postura de vizitatori.

27 dintre cele 49 de goluri înscrise de bucureşteni au fost izbutite în repriza secundă, interval în care botoşănenii au încasat 21 de goluri.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de 12 ori s-au impus bucureştenii, de patru ori au terminat la egalitate, iar o partidă s-a încheiat cu victoria moldovenilor.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 8 jocuri - o remiză - 7 succese FCSB.

Prima confruntare a avut loc pe 22 septembrie 2013, FC Botoşani - FCSB 1-2, marcatori Dinu, respectiv Szukala şi Piovaccari.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în returul stagiunii 2013/2014, pe 31 martie, FCSB - FC Botoşani 4-0.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 8 noiembrie 2015, FCSB - FC Botoşani 5-3.

Singura remiză albă s-a consemnat pe 27 noiembrie 2016, pe „Arena Naţională".

Unicul succes din contul moldovenilor: 29 iulie 2019, FCSB - FC Botoşani 0-2.

Cea mai recentă întâlnire directă: 7 noiembrie 2020, FCSB - FC Botoşani 4-1, goluri înscrise de D. Man - dublă, Fl. Tănase - dublă, respectiv E. Florescu.

Mediile de vârstă

FC Botoşani - 26 ani şi o lună;

FCSB - 24 ani şi 4 luni.

18 dintre cei 33 de jucători utilizaţi de Marius Croitoru în ediţia curentă sunt străini (FCSB - trei străini, cei mai puţini).

20 dntre cei 36 de fotbalişti cu minute pentru FCSB în sezonul actual sunt jucători autohtoni născuţi după 1 ianuarie 1998, locul 1 şi la acest capitol.