C. Bergodi (FC Voluntari): Am avut şi un pic de noroc pentru că în prima repriză au avut două ocazii clare

Antrenorul Cristiano Bergodi pare să fie mulţumit de punctual obţinut de echipa sa, FC Voluntari în confruntarea cu Dunărea, desfăşurată duminică pe arena Anghel Iordănescu şi încheiată aşa cum a început: 0-0.Din păcate nu am obţinut o victorie dar nu ne-a fost uşor astăzi pentru că oricum Dunărea s-a apărat bine. E o echipă bine aşezată pe teren teren şi nu e uşor cu jucătorii ei. Nu e uşor să joci bine pentru că nu ies prea mult la joc dar s-au apărat bine şi am avut şi un pic de noroc pentru că în prima repriză au avut două ocazii clare. În partea a doua, am jucat mai bine dar nu am avut trasee clare în cursul meciului. Nu e uşor când joci cu o echipă care se apără bine şi îți oferă spaţii închise. Îţi trebuie mai multă personalitate! Am făcut un egal, am obţinut un punct şi mergem mai departe. Normal că unii se gândeau la o victorie dar nu e uşor. A fost un meci încrâncenat, greu. Nu suntem mai tari decât Dunărea care are 5 puncte în faţa noastră. Nu e aşa uşor să desfaci apărarea lor pentru că au jucători foarte buni, jucători cu determinare. Ştiam că nu va fi uşor acest meci. a spus imediat după terminarea partidei tehnicianul italian de 54 de ani care se află pe banca ilfovenilor din noiembrie 2018.

În urma acestei remize albe, FC Voluntari a părăsit ultima poziţie totalizând 17 puncte la fel ca echipa Concordia Chiajna, având însă un golaveraj mai bun.