Liga a 4-a / Venus a încheiat en-fanfare seria jocurilor amicale: 5-1 cu ACS Roseţi!

Sâmbătă dimineaţă, pe „sinteticul” din incinta Prefab Arena şi-au măsurat forţele Venus Independenţa şi ACS Roseţi. Partida a fost la discreţia campioanei en-titre care s-a impus clar cu 5-1. La pauză, Venus a avut un avantaj fragil de un gol, marcat de atacantul, Cristian Chiriţă, însă în partea secundă s-a dezlănţuit înscriind alte 4 goluri (Chiriţă, 2, M. Gheorghe şi Fl. Dumitru), unul mai frumos ca altul. Roseţiul a fost dominat clar, având foarte puţine realizări mai ales în repriza secundă.

Pe lângă Chiva şi Voinescu care şi-au dat acordul încă de săptămâna trecută să evolueze din retur la Independenţa, Venus l-a mai legitimat pe mijlocaşul, Mădălin Gheorghe, de la Tunari precum şi pe Alexandru Ion, tot mijlocaş, de la Berceni. Antrenorul Ilie Zeciu i-a mai avut în probe pe fundaşul dreapta Alin Tănase (ex – Voluntari) şi atacantul Ionuţ Coba (Unirea Mănăstirea) însă şansele ca ei să îmbrace tricoul campioanei sunt foarte reduse. Deşi a evouat în repriza a doua, Alin Niţă nu va mai intra în vederile lui Zeciu, renunţându-se la el.

În prima etapă a returului, Venus va juca acasă cu Unirea Dragalina. Se anunţă spectacol sub o ploaie de...goluri. Partida se va desfăşura sâmbătă, de la ora 14.00.

Venus Independenţa – ACS Roseţi 5-1 (1-0)

Au marcat pentru Venus: Cr. Chiriţă (3 goluri), M. Gheorghe, Fl. Dumitru.

Venus: T. Dezmirean – A. Tănase, Chiva, Fl. Dumitru, M. Ene – M. Minea, Nicolae, Voinescu, M. Gheorghe – I. Coba, Cr. Chiriţă.

Au mai jucat după pauză: Vintilă – Alexandru Ion, A. Niţă, N. Mirică.