Liga a 4-a ACERBIS / Mostiştea a încheiat turul cu o victorie!

În ultima rundă a turului campionatului ligii a 4-a ACERBIS s-au duelat la Chirnogi Victoria şi Mostiştea Ulmu, formaţii cu pretenţii care au dat consistenţă acestei competiţii în ultima vreme. Victoria a surâs oaspeţilor care s-au impus clar cu 3-1. Alexandru Mihai a punctat pentru Mostiştea încă din minutul 38 însă gazdele au revenit, egalând în minutul 51, după reuşita lui Alin Tene. Liderul campionatului a trecut la timonă în minutul 71 după golul semnat de Bărcănescu, scorul final, 1-3 fiind stabilit în al 3-lea minut al prelungirilor de Ştefan Radu.

Mostiştea e campioană de toamnă – iarnă cu 43 de puncte strânse în 16 jocuri disputate. Are cea mai bună ofensivă, 65 dar şi cea mai bună apărare, 6.

Chhirnogenii încheie prima parte a sezonului pe locul 6 cu 25 de puncte, golaveraj, 41-33.

În prima etapă a returului, programată sâmbătă, de la ora 14.00. Mostiştea va merge la ultima clasată, Zarea Cuza Vodă iar Victoria va încerca să-şi ia revanşa  în faţa Unirii Mânăstirea, fortmaţie care s-a clasat la finalul turului pe locul 2.

Victoria Chirnogi – Mostiştea Ulmu 1-3

Au marcat: Alin Tene (51’) / Alexandru Mihai (38’), Ionel Bărcănescu (71’), Ştefan Radu (90+3’)

Victoria: 1. A. Popescu – 16. Fl. Chiriţă, 14. Dr. Bidirean, 6. B. Constantin, 3. B. Coman, 17. E. Vlaicu, 20. Cr. Dinu, 9. L. Pintea (7. D. Manea, 83’), 13. G. Niţă (2. C. Stanciu, 57’), 10. A. Tene, 11. A. Anghel. Rezerve: 12. Şt. Mitică, 8. Al. Dragomir, 18. L. Ion, 15. G. Crăciun

Antrenor: Gheorghe Ioniţă

Mostiştea: 1. L. Constantin – 6. E. Lambă, 17. V. Radu, 19. C. Snagoveanu (13. N. Caragea, 90+2’), 8. Ov. Grigorie, 15. S. Chirică (3. Şt. Radu, 45’), 16. C. Alexe, 18. I. Bărcănescu, 10. S. Radu, 20. Al. Mihai, 11. B. Chirea (7. B. Oprea, 79’). Rezerve: 12. R. Matei, 5. A. Velicu, 5. Fl. Mustaţă.

Antrenor: Mihai Ionescu

Au arbitrat: Alin Ursu – Iulian Creţu, Alexandru Popa

Observator: Ionel Ivanciu

Cartonaşe galbene: B. Constantin (33’), E. Vlaicu (45’), A. Anghel (89’) / C. Alexe (33’), Ov. Grigorie (59’), E. Lambă (77’)