Liga 4 | Spicul, victorie clară!

După ce în tur s-a impus cu 4-1, Spicul Vâlcelele, cu 7 nume noi în lot, a trecut și în retur de ACS Roseți, scor 5-1.

Prima repriză a partidei desfășurate sâmbătă după-amiază la Floroaica a fost dominat clar de gazde care au deschis scorul în minutul 20 prin Ionuț Coba, transferat în iarnă de la Dunărea Ciocănești. Zece minute mai târziu, Dragoș Bidirean punctează pentru 2-0. Scorul ia proporții în minutul 38 după reușita aceluiași Coba care-și trece în cont tripla în minutul 43.

Repriza secundă pare mai echilibrată, oaspeții reușind să reducă din diferență în minutul 59 prin Ionuț Teicu. Spre final, Spicul beneficiază de o lovitură de la 11 metri transformată de Victor Petre, introdus în teren în minutul 67 în locul lui Sorin Ispir.

Echipa antrenată de Marius Păun strânge 34 de puncte după 12 partide disputate, fiind urmată în topul Seriei A de Dunărea Grădiștea, 28 de puncte (12 partide) și Venus Independența, 23 de puncte (12 jocuri). ACS Roseți rămâne pe 6 cu 12 puncte.

Etapa viitoare, Spicul va sta iar până la finele sezonului regulat va mai juca, în ordine, cu Dunărea Grădiștea (în deplasare), Conpet (acasă), Dunărea Ciocănești (în deplasare) și Unirea Dragalina (acasă).

Spicul Vâlcelele – ACS Roseți 5-1 (4-0)

Au marcat: Ionuț Coba (20, 38, 43), Dragoș Bidirean (30), V. Petre (89 – penalty) / Ionuț Teicu (59)

Spicul: T. Dezmirean – Cr. Vențer, A. Chiva, Dr. Bidirean, M. Ene (G. Dedu, 87’) – S. Ispir (V. Petre, 67’), M. Colțatu, R. Costin, C. Petre – C. Dedu (Ov. Zamfirescu, 87’), I. Coba (M. Minea, 76’)