Baraj L3 | Venus, învinsă!

Venus Independența a pierdut prima manșă a barajului de promovare în liga 3-a. Sâmbătă după-amiază, în fața unei asistențe record, campioana noastră județeană a cedat în fața lui CS Dinamo, cea mai bună echipă a Capitalei în acest sezon, scor 2-3.

După o primă repriză echilibrată din toate punctele de vedere, CS Dinamo reușește să deschidă scorul la 5 minute de la reluare, Bobby Lungu transformând o lovitură de la 11 metri acordată corect de centralul vâlcean, Mihail Lăstun. Oaspeții se desprind la 2 goluri după doar 5 minute după reușita lui Ciochină.

Venus revine în ofensivă și în minutul 72 reduce din diferență prin Emil Ducu Ninu care transformă cu precizie penalty-ul obținut de Colțatu. Echipa pregătită de Ilie Zeciu e pe val și restabilește egalitatea în minutul 77 prin Busuioc.

Bucuria a rezistat un minut, același Ciochină marcând pentru victoria lui CS Dinamo care pornește evident cu prima șansă în returul programat peste o săptămână în Ștefan cel Mare.

La jocul de astăzi au fost prezenți și foștii internaționali dinamoviști, Dănuț Lupu și Ionel Dănciulescu, ambii acum în conducerea lui CS Dinamo, echipă finanțată integral de Ministerul de Interne.

Venus Independența – CS Dinamo București 2-3

Au marcat: Emil Ducu Ninu (72 – pen.), Marius Busuioc (77) / Bobby Lungu (50 – pen.), Costin Ciochină (50, 78).