Sâmbătă au continuat partidele din cadrul etapei a 16-a a ligii a 3-a, în Seria a 2-a.
Agricola Borcea n-a avut nicio şansă în deplasare cu SC Popeşti Leordeni cedând cu 1-6. Borcea a marcat golul de onoare abia în minutul 55 prin Militaru când tabela arăta deja 5-0 în favoarea ilfovenilor.
CSM Olteniţa şi CS Făurei au încheiat partida aşa cum au început, adică 0-0.
Vineri, în prologul rundei, Modelu a produs surpriza învingând pe ocupanta locului secund, Unirea Slobozia cu 3-2.
Runda viitoare, a 17-a, se va desfăşura în perioada 8-9 marttie. În prologul etapei se vor duela la Modelu Înainte şi ACSM Olteniţa, meciul fiind programat vineri, de la ora 15.00. În tur, olteniţenii s-au impus cu 2-1.
Etapa a 16-a / Rezultate
Înainte Modelu - Unirea Slobozia 3-2
Au marcat: Florin Vasile (3), Cristian Vasile (55), Cristian Flisc (86) / Constantin Toma (7, 83 - pen.)
Delta Dobrogea Tulcea - CS Afumaţi 0-3
Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.
ACSM Olteniţa - CS Făurei 0-0
Sportul Chiscani - CS Medgidia 2-2
Au marcat: Cl. Zaharia (22), M. Iordache (67) / C. Dediu (5), S. Mişelăricu (90)
SC Popeşti Leordeni - Agricola Borcea 6-1
Au marcat: Robert Andreescu (10, 37, 66), Alexandru Burlacu (31 - pen.), George Moldoveanu (55), Vlad Mârzea (87) / Victor Militaru (65)
Progresul Spartac - Fotbal Club Rapid 3-1
Au marcat: A. Luca (28), C. Stanciu (31 - pen., 51 - pen.) / P. Goge (55)
Axiopolis Sport Cernavodă - CS Tunari 0-0
FCSB 2 a stat.
Clasament
1. FC Rapid 15 12 2 1 41-11 38
2. CS Afumaţi 15 11 2 2 40-11 35
3. Unirea Slobozia 15 11 1 3 39-17 34
4. SC Popeşti Leordeni 15 10 1 4 31-17 31
5. Progresul 15 8 2 5 30-20 26
6. CS Tunari 15 6 5 4 38-18 23
7. Înainte Modelu 15 6 2 7 19-24 20
8. Agricola Borcea 15 6 1 8 26-47 19
9. FCSB 2 14 5 1 8 30-31 16
10. Sportul Chiscani 15 4 4 7 27-29 16
11. CS Medgidia 15 4 4 7 18-30 16
12. Axiopolis 15 3 6 6 13-25 15
13. CS Făurei 15 4 3 8 14-31 15
14. ACSM Olteniţa 15 3 4 8 11-29 13
15. Delta Dobrogea 15 0 0 15 4-41 0
Etapa a 17-a
Vineri, 8 martie, ora 15.00
Înainte Modelu – ACSM Olteniţa
Sâmbătă, 9 martie, ora 15.00
Unirea Slobozia – Axiopolis Cernavodă
CS Tunari – Progresul Spartac
FC Rapid – SC Popeşti Leordeni
CS Afumaţi – FCSB 2
CS Medgidia – CS Făurei
Agricola Borcea – Delta Tulcea3-0
Sportul Chiscani stă.