Etapa a 12-a s-a dovedit a fi una extrem de „benefică” pentru toate cele 3 echipe „călărăşene” angrenate în acest sezon în liga a 3-a.
Mostiştea Ulmu a învins acasă cu 2-0 pe SC Popeşti Leordeni, bifând a 6-a victorie la rând!. Elevii lui Mihai Ionescu sunt neînvinşi din prima etapă (24 august), de atunci trecându-şi în cont 9 victorii şi 2 egaluri.
Cu 29 de puncte, MU a urcat pe 2 fiind la un punct distanţă de ocupanta primului loc, Unirea Slobozia (30 de puncte).
Înainte Modelu a câştigat duelul din deplasare cu nou – promovata Limanu – 2 Mai Poseidon, scor 1-2 şi continuă pe 4 cu 26 de puncte.
Veşti bune şi dinspre Borcea. Agricola a învins la Brăila pe Dacia cu 2-0 şi a mai urcat două locuri în clasament până pe 11.
Runda a 13-a se va desfăşura în intervalul 15 – 16 noiembrie. Modelenii vor juca acasă cu CS Tunari, Mostiştea îşi va măsura forţele în deplasare cu CS Făurei iar Agricola revine la Borcea pentru confruntarea cu brăilenii de la Viitorul Ianca.
Etapa a 12-a
CS Tunari - CS Medgidia 1-0
Dacia Unirea Brăila - Agricola Borcea 0-2
Au marcat: Andrei Luca (25), Ilie Gâţă (66)
Viitorul Ianca - CS Afumaţi 0-0
Metalul Buzău - Unirea Slobozia 0-1
Recolta Gheorghe Doja - Axiopolis Cernavodă 1-1
FCSB 2 - CS Făurei 0-3
Mostiştea Ulmu - SC Popeşti Leordeni 2-0
Au marcat: Ionuţ Chirică (32 - penalty), Nicuşor Romanescu (79)
Podeidon Limanu-2 Mai - Înainte Modelu 1-2
Au marcat: Robert Pîslaru (70) / Daniel Gheorghe (50), Cristian Vasile (83)
Clasament
1. Unirea Slobozia 12 9 3 0 28-10 30
2. Mostiştea Ulmu 12 9 2 1 27-8 29
3. CS Afumaţi 12 8 3 1 38-6 27
4. Înainte Modelu 12 8 2 2 21-16 26
5. CS Tunari 12 7 3 2 25-14 24
……………………………………………………………………….
11. Agricola Borcea 12 3 2 7 23-32 11
Etapa a 13-a
Vineri, 15 noiembrie, ora 14.00
Înainte Modelu – CS Tunari
Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 14.00
SC Popeşti Leordeni – Poseidon Limanu – 2 Mai
CS Făurei – Mostiştea Ulmu
Unirea Slobozia – Recolta Gh. Doja
Axiopolis – FCSB 2
CS Afumaţi – Metalul Buzău
Agricola Borcea – Viitorul Ianca
CS Medgidia – Dacia Brăila