S-au desfăşurat vineri şi sâmbătă jocurile din cadrul etapei a 10-a, în Seria a 2-a a L3.
Înainte Modelu a bifat a 7-a victorie stagională câştigând în deplasare partida cu FCSB 2. Alexandru Marin a deschis scorul relativ repede, în minutul 12 pentru Înainte, egalarea survenind în minutul 78 după reuşita lui Antonio Agafiţei. Modelu a pus mâna pe victorie în minutul 89 după transformarea loviturii de la 11 metri de către Alexandru Dobre.
Sâmbătă, Mostiştea Ulmu a trecut acasă de CS Poseidon Limanu – 2 Mai, cu 3-1, graţie golurilor marcate de Alexandru Gheorghe (11, 70) şi Silviu Radu (55), respectiv Mihai Lazăr (30).
Ulmu e pe 3 cu 23 de puncte la fel ca şi Modelu, pe 4, dar cu un golaveraj mai bun, ambele la un punct distanţă de Unirea Slobozia (24 de puncte) lidera Seriei.
Înainte şi Mostiştea se vor duela vinerea viitoare la Modelu în uvertura rundei a 11-a.
Agricola Borcea a cedat la Tunari cu 3-1, golul fiind reuşit de Andrei Luca în minutul 82.
Borcea e pe 14 cu 5 puncte urmând ca sâmbăta viitoare să joace acasă cu CS Medgidia, locul 10 (11 puncte)
Etapa a 10-a / Rezultate
Dacia Unirea Brăila - Unirea Slobozia 0-2
FCSB 2 - Înainte Modelu 1-2
Au marcat: Antonio Agafiţei (78) / Alexandru Marin (12), Alexandru Dobre (89 - penalty)
CS Tunari - Agricola Borcea 3-1
Au marcat: Valentin Cristea (29), Nelu Bucă (37), Ionuţ Dima (90) / Andrei Luca (82)
CS Medgidia - CS Afumaţi 0-6
Viitorul Ianca - Axiopolis Sport Cernavodă 3-0
Metalul Buzău - CS Făurei 0-1
Recolta Gheorghe Doja - SC Popeşti Leordeni 1-1
Mostiştea Ulmu - Podeidon Limanu-2 Mai 3-1
Au marcat: Alexandru Gheorghe (11, 70), Silviu Radu (55) / Mihai Lazăr (30)
Clasament
1. Unirea Slobozia 10 7 3 0 23-9 24
2. CS Afumaţi 10 7 2 1 33-6 23
3. Mostiştea Ulmu 10 7 2 1 20-6 23
4. Înainte Modelu 10 7 2 1 17-10 23
5. CS Tunari 10 6 2 2 23-13 20
…………………………………………………………………….
14. Agricola Borcea 10 1 2 7 15-31 5
15. Axiopolis Cernavodă 10 1 2 7 11-36 5
16. Recolta Gh. Doja 10 0 1 9 8-25 1
Etapa a 11-a
Vineri, 1 noiembrie, ora 14.00
Înainte Modelu – Mostiştea Ulmu
Sâmbătă, 2 noiembrie, ora 14.00
CS Posidon Limanu – 2 Mai – CS Tunari
SC Popeşti Leordeni – FCSB 2
CS Făurei – Recolta Gh. Doja
Unirea Slobozia – Viitorul Ianca
CS Afumaţi – Dacia Brăila
Agricola Borcea – CS Medgidia
Duminică, 3 noiembrie, ora 14.00
Axiopolis – Metalul Buzău