Duelul “giganților” din S3, CS Afumați – Mostiștea Ulmu a avut un câștigător. Echipa patronată de Vasile Târșolea a câștigat cu 2-0, luându-și astfel revanșa după eșecul suferit în tur pe 26 septembrie 2020, scor 0-1. Au marcat Saron Chirică (43) și Iulian Ilie (84).
Mostiștea rămâne pe 2 cu 27 de puncte, cu 4 mai puține decât ocupanta primului loc, CS Afumați (34 de puncte!). Etapa viitoare, Mostiștea va juca pe teren propriu cu echipa secundă a Viitorului.
Deși a condus cu 1-0 (gol marcat de Claudiu Anea, în min. 30), Înainte Modelu a remizat până la urmă, 1-1 cu Recolta Gheorghe Doja, coborând o treaptă în clasament. Sâmbătă neagră pentru Agricola care a pierdut acasă confruntarea cu Axiopolis, scor 2-4.
CSM Oltenița a evitat înfrângerea marcând golul egalizator în meciul cu SC Popești Leordeni în al 4-lea minut al prelungirilor.
Etapa a 12-a | Rezultate
Recolta Gheorghe Doja – Înainte Modelu 1-1
CSM Olteniţa – SC Popeşti Leordeni 1-1
Viitorul Constanţa 2 – Gloria Albeşti 3-1
CS Afumaţi – Mostiştea Ulmu 0-2
Au marcat: Saron Chirică (43), Iulian Ilie (84)
Agricola Borcea – Axiopolis Sport Cernavodă 2-4
Clasament
- CS Afumaţi 12 10 1 1 27-6 31
- Mostiştea Ulmu 12 8 3 1 22-6 27
- Axiopolis Cernavodă 12 6 4 2 35-21 22
- FC Viitorul 2 12 6 2 4 26-22 20
- Înainte Modelu 12 6 1 5 26-14 19
- SC Popeşti Leordeni 12 4 3 5 17-15 15
- Agricola Borcea 12 5 0 7 28-29 15
- Recolta Gh. Doja 12 3 2 7 13-33 11
- Gloria Albeşti 12 2 0 10 12-28 6
- CSM Olteniţa 12 1 2 9 13-44 5
Etapa a 13-a | Sâmbătă, 27 martie, ora 15.00
Agricola Borcea – Recolta Gh. Doja
Axiopolis Cernavodă – CS Afumați
Mostiștea Ulmu – FC Viitorul 2
Gloria Albești – CSM Oltenița
SC Popești Leordeni – Înainte Modelu
Program etape viitoare
Et. 13 / 27 martie
Et. 14 / 3 aprilie
Et. 15 / 10 aprilie
Et. 16 / 17 aprilie
Et. 17 / 24 aprilie
Et. 18 / 30 aprilie
Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:
B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9
Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:
- Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
- Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
- Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
- Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
- Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10
Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.
Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.