Liga a 3-a | Mostiștea s-a apropiat la 2 puncte de Afumați. Agricola câștigă duelul cu Viitorul 2!

Liga a 3-a | Mostiștea s-a apropiat la 2 puncte de Afumați. Agricola câștigă duelul cu Viitorul 2!

Mostiștea merge ceas în campionatul L3. Sâmbătă, pe teren "propriu", adică pe terenul din incinta Bazei Sportive Academia Ilie Năstase, echipa patronată de Vasile Târșolea a dispus de Înainte Modelu cu 3-0, apropiindu-se la doar două puncte de liderul S3, CS Afumați care a remizat surprinzător acasă, 1-1 cu Recolta Gh. Doja.

Cu 3 etape înainte de finalul sezonului regular, Mostiștea e virtual calificată la baraj. Rămâne de văzut și poziția pe care o va ocupa la final.

Agricola Borcea a câștigat meciul cu FC Viitorul 2, scor 2-1, luându-și revanșa după eșecul din tur, când puștii lui Hagi s-au impus cu 7-4!

Etapa viitoare a 16-a, se va desfășura sâmbătă, 17 aprilie.

Etapa a 15-a | Rezultate

CS Afumaţi – Recolta Gheorghe Doja 1-1

Agricola Borcea – Viitorul Constanţa 2 1-1

Au marcat: Simone Dobre (48 – penalty) / Robert Voicu (4)

Mostiştea Ulmu – Înainte Modelu 3-0

Au marcat: Nicolae Leafu (37), Iulian Ilie (41), Sorin Tăbăcariu (73)

Gloria Albeşti – SC Popeşti Leordeni 1-1

Axiopolis Sport Cernavodă – CSM Olteniţa

Nu s-a disputat, deoarece Oltenița are mai mulți jucători infectați cu COVID-19, iar meciul va fi reprogramat.

Clasament

  1. CS Afumaţi                  15  12   2   1   35-8     38
  2. Mostiştea Ulmu           15  11   3   1   30-7     36

.................................................................................

  1. Axiopolis Cernavodă   14    6   5   2   37-25   23
  2. SC Popeşti Leordeni   15    6   4   5   22-17   22
  3. FC Viitorul 2                15    6   3   6   28-26   21
  4. Înainte Modelu            15    6   1   8   27-22   19
  5. Agricola Borcea          15    6   1   8   30-34   19
  6. Gloria Albeşti              15    4   1 10   19-31   13
  7. Recolta Gh. Doja        15    3   4   8   14-35   13
  8. CSM Olteniţa              14    1  2  11   16-53     5

Etapa a 16-a | Sâmbătă, 17 aprilie, ora 17.00

Recolta – Gloria Albești

SC Popești – Mostiștea Ulmu

Înainte Modelu – Axiopolis

CSM Oltenița – Agricola Borcea

Viitorul 2 – CS Afumați

Program etape viitoare

Et. 16 / 17 aprilie

Et. 17 / 24 aprilie

Et. 18 / 30 aprilie

Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2

B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1

B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4

B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3

B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6

B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5

B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8

B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7

B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10

B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:

  • • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
  • • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
  • • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.

Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.