După 5 victorii la rând, Mostiștea Ulmu a călcat vineri puțin strâmb, obținând o remiză la 2 în partida disputată în deplasare cu SC Popești Leordeni, deși a condus cu 2-0! Echipa patronată de Vasile Târșolea a ratat șansa de a avea același punctaj ca CS Afumați (39) care a remizat, la rândul său, 1-1 la Ovidiu cu Viitorul 2.
Modelenii de la Înainte au fost depășiți acasă de Axiopolis cu 1-2, cedând poziția a 6-a celor de la Agricola Borcea care au izbutit să revină acasă de la Oltenița cu toate cele 3 puncte.
Etapa a 17-a, penultima a sezonului regular se va desfășura în intervalul 23-24 aprilie.
Etapa a 16-a | Rezultate
SC Popeşti Leordeni – Mostiştea Ulmu 2-2
Au marcat: Alin Pătrașcu (70 – penalty), Andrei Meluţă (85) / Nicolae Leafu (6), Sorin Tăbăcariu (68)
Înainte Modelu – Axiopolis Sport Cernavodă 1-2
Au marcat: Codruț Anghel (55) / George Rusu (64), Dragoş Grigore (78)
Viitorul Constanţa 2 – CS Afumaţi 1-1
Recolta Gheorghe Doja – Gloria Albeşti 0-1
CSM Olteniţa – Agricola Borcea 3-4
Au marcat: Mara (52), Valentin Andrei (57, 75) / Alin Robu (10, 30), Andrei Struțu (12), Simone Dobre (60)
Clasament
- CS Afumaţi 16 12 3 1 36-9 39
- Mostiştea Ulmu 16 11 4 1 32-9 37
.................................................................................
- Axiopolis Cernavodă 15 7 5 2 39-26 26
- SC Popeşti Leordeni 16 6 5 5 24-19 23
- FC Viitorul 2 16 6 4 6 29-27 22
- Agricola Borcea 16 7 1 8 34-37 22
- Înainte Modelu 16 6 1 9 28-24 19
- Gloria Albeşti 16 5 1 10 20-31 16
- Recolta Gh. Doja 16 3 4 9 14-36 13
- CSM Olteniţa 15 1 2 12 19-57 5
Etapa a 17-a
Vineri, 23 aprilie, ora 17.00
FC Viitorul 2 – Recolta Gh. Doja
Sâmbătă, 24 aprilie, ora 17.00
CS Afumați – CSM Oltenița
Agricola Borcea – Înainte Modelu
Axiopolis – SC Popești Leordeni
Mostiștea Ulmu – Gloria Albești
Program etape viitoare
Et. 17 / 23 - 24 aprilie
Et. 18 / 30 aprilie
Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:
B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9
Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:
- • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
- • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
- • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
- • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
- • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10
Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.
Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.