Liga a 3-a | Mostiștea, remiză surprinzătoare. Meciul cu 7 goluri la Oltenița!

Liga a 3-a | Mostiștea, remiză surprinzătoare. Meciul cu 7 goluri la Oltenița!

După 5 victorii la rând, Mostiștea Ulmu a călcat vineri puțin strâmb, obținând o remiză la 2 în partida disputată în deplasare cu SC Popești Leordeni, deși a condus cu 2-0! Echipa patronată de Vasile Târșolea a ratat șansa de a avea același punctaj ca CS Afumați (39) care a remizat, la rândul său, 1-1 la Ovidiu cu Viitorul 2.

Modelenii de la Înainte au fost depășiți acasă de Axiopolis cu 1-2, cedând poziția a 6-a celor de la Agricola Borcea care au izbutit să revină acasă de la Oltenița cu toate cele 3 puncte.

Etapa a 17-a, penultima a sezonului regular se va desfășura în intervalul 23-24 aprilie.

Etapa a 16-a | Rezultate

SC Popeşti Leordeni – Mostiştea Ulmu 2-2

Au marcat: Alin Pătrașcu (70 – penalty), Andrei Meluţă (85) / Nicolae Leafu (6), Sorin Tăbăcariu (68)

Înainte Modelu – Axiopolis Sport Cernavodă 1-2

Au marcat: Codruț Anghel (55) / George Rusu (64), Dragoş Grigore (78)

Viitorul Constanţa 2 – CS Afumaţi 1-1

Recolta Gheorghe Doja – Gloria Albeşti 0-1

CSM Olteniţa – Agricola Borcea 3-4

Au marcat: Mara (52), Valentin Andrei (57, 75) / Alin Robu (10, 30), Andrei Struțu (12), Simone Dobre (60)

Clasament

  1. CS Afumaţi                  16   12   3   1   36-9      39
  2. Mostiştea Ulmu           16   11   4   1    32-9     37

.................................................................................

  1. Axiopolis Cernavodă   15     7   5    2   39-26   26
  2. SC Popeşti Leordeni   16     6   5    5   24-19   23
  3. FC Viitorul 2                16     6   4    6   29-27   22
  4. Agricola Borcea          16     7   1    8   34-37    22
  5. Înainte Modelu            16     6   1    9   28-24   19
  6. Gloria Albeşti              16     5   1   10   20-31   16
  7. Recolta Gh. Doja        16     3   4     9   14-36   13
  8. CSM Olteniţa              15     1   2   12   19-57     5

Etapa a 17-a

Vineri, 23 aprilie, ora 17.00

FC Viitorul 2 – Recolta Gh. Doja

Sâmbătă, 24 aprilie, ora 17.00

CS Afumați – CSM Oltenița

Agricola Borcea – Înainte Modelu

Axiopolis – SC Popești Leordeni

Mostiștea Ulmu – Gloria Albești

Program etape viitoare

Et. 17 / 23 - 24 aprilie

Et. 18 / 30 aprilie

Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2

B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1

B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4

B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3

B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6

B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5

B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8

B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7

B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10

B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:

  • • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
  • • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
  • • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.

Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.