Liga a 3-a / Mostiştea a urcat pe 2. Agricola, revenire spectaculoasă!

Runda inaugurală a returului a programat primul derby al sezonului de primăvară în Seria a 2-a. CS Afumaţi şi Mostiştea Ulmu, echipe aflate lpe locurile 2 şi 3 s-au aflat faţă în faţă, victoria surâzond finalmente oaspeţilor. Mostiştea a deschis scorul prin Tăbăcariu în minutul 29, mărindu-şi diferenţa în partea secundă prin Mihai Alexandru (62). Ilfovenii au revenit tardiv în joc înscriind în minutul 77 prin Mugurel Dedu însă insuficient pentru a schimba măcar eşecul pe o remiză. Mostiştea urcă pe 2 cu 37 de puncte şi primeşte sâmbăta viitoare replica celor de la Agricola Borcea, 2-2, acasă cu FCSB2. Obiectivul va fi victoria care s-o menţină în plasa ialomiţenilor de la Unirea Slobozia. În tur, scorul a fost egal, 2-2!

Modelenii însă au debutat cu stângul în 2020, fiind învinşi în deplasare de Axiopolis cu 3-1. Runda viitoare, Înainte va juca acasă cu lidera Seriei, Unirea Slobozia, victorioasă ieri, pe teren propriu, în faţa constănţenilor de la Poseidon – 2 Mai, scor 3-0.

Etapa a 16-a / Rezultate

Dacia Unirea Brăila - Metalul Buzău   4-1

CS Tunari - Viitorul Ianca     2-1

CS Medgidia - Recolta Gheorghe Doja   2-0

Agricola Borcea - FCSB 2     2-2

Au marcat: Alexandru Mihai (65), Laurenţiu Zaina (80) / Andrei Istrate (45, 56)

CS Afumaţi - Mostiştea Ulmu     1-2

Au marcat: Mugurel Dedu (77) / Sorin Tăbăcariu (29), Mihai Alexandru (62)

Unirea Slobozia - Poseidon Limanu-2 Mai     3-0

Axiopolis Cernavodă - Înainte Modelu     3-1

Au marcat: Belhaj Imad (17), George Rusu (46), Cătălin Tudorică (54) / Liviu Gheorghe (4)

CS Făurei - SC Popeşti Leordeni    1-1

1. Unirea Slobozia         16   12   4   0   38-12   40

2. Mostiştea Ulmu          16   11   4   1   32-10   37

3. CS Afumaţi                 16   11   3   2   52-10   36

4. CS Tunari                    16   11   3   2   37-19   36

5. Înainte Modelu            16     8    2   6   28-29   26