Liga a 3-a / Modelu a început returul cu dreptul! Borcea şi Olteniţa vor juca azi de la ora 15.00

Vineri au fost programate primele 2 jocuri din cadrul etapei a 16-a a ligii a 3-a în Seria a 2-a. Până la urmă meciul de la Tulcea dintre Delta şi CS Afumaţi n-a mai avut loc, tulcenii anunţând între timp că s-au retras din campionat.

În schimb, s-a jucat meciul de la Modelu dintre Înainte şi Unirea Slobozia. Au câştigat gazdele cu 3-2, după un joc cu multe răsturnări de situaţie. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 3 prin Florin Vasile însă au fost egalate 4 minute mai târziu după reuşita lui C. Toma (min. 7).

Meciul s-a încins după pauză. Înainte a preluat conducerea în minutul 55 prin fostul junior al Dunării, Cristian Vasile. Ialomiţenii, locul 2 în clasament, au revenit, egalând în minutul 83 prin acelaşi C. Toma care a transformat o lovitură de la 11 metri. Bucuria oaspeşilor a durat doar 3 minute, Cristi Flisc marcând golul victoriei (min. 86)

Astăzi vor avea loc alte 5 jocuri, toate de la ora 15.00.

Agricola Borcea va juca în deplasare cu SC Popeşti Leordeni iar CSM Olteniţa, acasă cu CS Făurei.

În clasament conduce FC Rapid cu 38 de puncte. Giuleştenii rămân în Capitală pentru duelul cu Progresul Spartac.

Etapa a 16-a

Înainte Modelu - Unirea Slobozia    3-2

Au marcat: Florin Vasile (3), Cristian Vasile (55), Cristian Flisc (86) / Constantin Toma (7, 83 - pen.)

Delta Dobrogea Tulcea - CS Afumaţi     0-3

Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.