Liga a 3-a / Et. 27: Borcea, rezultat surpriză la Slobozia. Modelu, înfrângere clară!

Agricola Borcea a produs surpriza etapei a 27-a, în Seria a 2-a. „Gaşca” lui Niţoi a început perfect duelul cu Unirea deschizând scorul încă din minutul 10 prin Petrică Toader. Oaspeţii joacă fără emoţii marcând şi al doilea gol prin Ionuţ Zaina în minutul 25. Două minute mai târziu, ialomiţenii şi-aduc aminte că joacă acasă şi redus din diferenţă prin Adrian Răduca în minutul 27. Unirea egalează în minutul 43 prin Mihai Adăscăliţei.

În partea a doua tabela se modifică abia în minutul 78 când Vasile Bucă înscrie pentru 3-2. Agricola nu cedează şi le strică „sărbătoarea” gazdelor în al 4 minut al prelungirilor când Ionuţ Giurcă restabileşte egalitatea la 3. O remiză care i-a pus pe jar pe ialomiţeni, deşi beneficiază de un buget „infinit” mai mare decât al celor din Borcea, comună mare dar nu şi municipiu reşedinţă de judeţ. „O partidă bună făcută de băieţii noştri mai ales în prima repriză. Am deschis scorul, am condus cu 2-0 şi am pus probleme unei echipe cu pretenţii, aflată şi ea pe lista pretendentelor la promovare. Le-am stricat puţin socoteala dar asta e mai puţin relevant pentru noi. Am câştigat un punct preţios iar meciul care urmează e cel mai...dificil. Sâmbătă, jucăm acasă cu Înainte Modelu şi vrem să câştigăm toate punctele puse în joc. Nu va fi uşor dar nici imposibil. Întotdeauna partidele Borcea – Modelu au trezit un interes aparte. Sunt sigur că aşa va fi şi sâmbătă, la Borcea. Se joace derby-ul judeţului în liga a 3-a!” a declarat pentru www.arenamedia.ro primarul Aniel Nedelcu – Paţurcă. Până la finalul sezonului, Agricola va mai juca de două ori acasă (în ordine cu Înainte Modelu, et. 28 şi Progresul Spartac, et. 30) şi o dată în deplasare (cu Axiopolis Cernavodă, et. 29)

La Modelu, Înainte a cedat cu 1-5 în faţa ilfovenilor de la CS Afumaţi care profitând şi de remiza de la Slobozia au urcat pe 2.

ACSM Olteniţa n-a izbutit decât o remiză, 1-1, pe terenul celor de la FCSB 2 şi păstrează şanse din ce în ce mai mici de supravieţuire.

Etapa a 27-a / Rezultate

Înainte Modelu - CS Afumaţi               1-5

Au marcat: Daniel Gheorghe (36) / Bebeto Lupuleţ (28, 31), Răzvan Avram (50 - pen., 80), Robert Buduroi (69)

FC FCSB 2 - ACSM Olteniţa                 1-1

Au marcat: Cosmin Prasacu (84) / Iulian Vlad (64)

SC Popeşti Leordeni - CS Făurei       1-1

Progresul Spartac - CS Medgidia       3-0

Unirea Slobozia - Agricola Borcea     3-3

Au marcat: Adrian Răduca (27), Mihai Adăscăliţei (43), Vasile Bucă (78) / Petrică Toader (10), Ionuţ Zaina (25), Ionuţ Giurcă (90+4)

CS Tunari - Fotbal Club Rapid             0-2

Delta Dobroge - Sportul Chiscani       0-3

Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.