Liga a 3-a / Et. 13: Agricola, a 3-a victorie consecutivă! Mostiştea şi Înainte au coborât în clasament!

Runda a 13-a a ligii a 3-a s-a dovedit într-adevăr ghinionistă pentru Înainte Modelu. Vineri, echipa antrenată de Marcel Ploae a pierdut acasă duelul cu CS Tunari, scor 3-4. Oaspeţii au marcat golul victoriei în al doilea minut al prelungirilor prin Teodorescu. În urma acestui rezultat cele două echipe au făcut schimb de locuri în clasamentul Seriei a 2-a, modelenii coborând de pe 4 pe 5.

În penultima etapă a turului, modelenii vor juca tot acasă şi tot împotriva unei echipe din Ilfov, SC Popeşti Leordeni (locul 6 cu 21 de puncte)

Agricola Borcea a bifat al 3-lea succes consecutiv învingând acasă pe Viitorul Ianca cu 3-1. Cu 14 puncte, Borcea e pe 11 iar sâmbăta viitoare se va deplasa la Buzău pentru confruntarea cu Metalul, echipă aflată pe 7 cu 20 de puncte.

Mostiştea Ulmu a fost la un pas de a pleca cu toate cele 3 puncte de la Făurei. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 50 prin Nicuşor Filip, gazdele egalând în minutul 76 prin Marius Mocanu.

Mostiştea coboară pe 3, totalizând 30 de puncte la fel ca CS Afumaţi, locul 2, dar la 3 puncte distanţă de lidera Seriei, Unirea Slobozia (33 de puncte). De altfel cele două echipe se vor afla faţă în faţă în ultima etapă la Slobozia, pe 30 noiembrie.

Etapa a 13-a / Rezultate

Înainte Modelu - CS Tunari    3-4

Au marcat: Daniel Gheorghe (23, 48 - penalty), Cristian Vasile (60) / Nelu Bucă (28), Gabriel Teodorescu (45 - penalty, 53, 90+2)

Axiopolis Cernavodă - FCSB 2     2-1

SC Popeşti Leordeni - Podeidon Limanu-2 Mai    3-1

CS Făurei - Mostiştea Ulmu    1-1

Au marcat: Marius Mocanu (76) / Nicuşor Filip (50)

Unirea Slobozia - Recolta Gheorghe Doja    4-1

CS Afumaţi - Metalul Buzău    5-1

Agricola Borcea - Viitorul Ianca    3-1

Au marcat: Victor Militaru (25), Ionuţ Laurenţiu Zaina (45, 61) / Marius Dima (4 - penalty)

CS Medgidia - Dacia Unirea Brăila     0-0

1. Unirea Slobozia         13   10   3   0   32-11   33

2. CS Afumaţi                 13     9   3   1   43-7     30

3. Mostiştea Ulmu          13     9   3   1   28-9     30

4. CS Tunari                   13     8   3   2   29-17   27

5. Înainte Modelu           13     8   2   3   24-20   26