Liga a 3-a / Borcea, învinsă de FC SB 2 după un meci de poveste. Modelu, alte 3 puncte!

Sâmbătă după-amiază au continuat partidele din cadrul etapei a 22-a a ligii a 3-a, Seria a 2-a.

La Borcea, Agricola a trecut de la extaz la agonie în doar 19 minute. Dacă în minutul 62 conducea pe FC SB 2 în minutul 84 tabela arăta 5-3 în favoarea oaspeţilor! Agricola a deschis scorul în minutul 13 prin Marian Şerban. Oaspeţii au egalat 5 minute mai târziu prin I. Robert. Gazdele au revenit în avantaj prin acelaşi M. Şerban care a transformat o lovitură de la 11 metri. FC SB 2 a revenit restabilind egalitatea în minutul 24 prin D. Cristian.

După pauză, Cazacu e la finalizare şi duce pentru a 3-a oară pe Agricola înavantaj punctând în minutul 62. Din acel moment începe “decăderea”. Echipa pregătită de Massimo Pedrazzini a marcat pentru 3-3 prin Horşia în minutul 70. Alte două goluri pentru oaspeţi sunt înscrise de T. Botă (81) şi acelaşi I. Robert (84).

Borcea mai are o “sclipire” în minutul 87, Wincentovicz stabilind scorul final 4-5!

La Traian, Înainte n-a avit problem cu Victoria câştigând cu 2-0, prin golurile reuşite de Clătinici (71) şi I. Alexa (78).

Vineri, ACSM Olteniţa a remizat, 2-2, în deplasare cu FC Voluntari 2.

Etapa viitoare se va desfăşura în zilele de 4 şi 5 mai. Sâmbătă, la Olteniţa, ACSM se va duela cu Agricola iar Înainte va primi vizita liderului, ASSCS Farul Constanţa. Ambele jocuri vor începe la ora 18.00.

Etapa a 22-a / Rezultate

CSM Râmnicu Sărat - Delta Dobrogea Tulcea    3-2

Au marcat: B. Bălan (15), I. Roman (30), I. Burghelea (51) / Al. Muscă (52), E. Gheţu (84)

FC Voluntari 2 - ACSM Olteniţa    2-2

Au marcat: Patrick Niţă (40), Alin Tănase (50) / Silviu Rotaru (27), Ionuţ Pleşa (54)

Axiopolis Cernavodă - Progresul Spartac     1-2

Au marcat: L. Boiangiu (57 - autogol) / L. Boiangiu (14), C. Stanciu (48)

ASSCS Farul Constanţa - Metalul Buzău    3-0

Au marcat: Cl. Dragu (17), R. Stănescu (54), M. Jallow (90+2)

Victoria Traian - Înainte Modelu   0-2

Au marcat: C. Clătinici (71), I. Alexa (78)

Agricola Borcea - FCSB 2    4-5

Au marcat: M. Şerban (13, 21 - pen.), R. Cazacu (62), R. Wincentovicz (87) / I. Robert (18, 84), D. Cristian (24), Ov. Horşia (70), T. Botă (81)

Unirea Slobozia - Sportul Chiscani     3-0

Au marcat: R. Stănescu (30), M. Năstase (88), Ad. Ghinea (90)

1. ASSCS Farul            22  17  4    1   76-20    55

2. Progresul Spartac     22  17  4    1   67-22   55

3. Axiopolis Cernavodă 22  15  3    4   55-23   48

4. Unirea Slobozia       22  15  2    5    73-30   47

5. Metalul Buzău         22  13  4    5    43-21   43

6. FC SB 2                  22  12  4    6    59-32   40