Liga 3 | Play-out: Dunărea, eșec surprinzător!

În penultima etapă a play-out-ului, Dunărea Călărași n-a izbutit să treacă acasă de Recolta Gheorghe Doja, cedând cu 1-2.

După o primă parte albă, Dunărea deschide scorul în minutul 54 prin Iulian Ilie însă oaspeții, mult mai incisivi au reușit să egaleze în minutul 68 prin Mihăiță Năstase. Dorindu-și enorm să bifeze victoria, Recolta înscrie golul izbăvitor în minutul 86, rezultatul de 1-2 scutind-o definitiv de grijile retrogradării. În plus, ialomițenii și-au luat revanșa și după eșecul suferit acasă, cu același scor 2-1!

Dunărea coboară pe 2 cu 39 de puncte, fiind devansată de Gloria Băneasa care a câștigat cu 2-0 partida din deplasare cu FC Voluntari 2.

Agricola Borcea a trecut la pas de ultima clasată, CS Amara, scor 5-0 și ocupă locul în continuare locul 5, direct retrogradabil.

Etapa a 10-a, ultima a play-out-ului se dispută sâmbăta viitoare. Dunărea se va deplasa la Amara și poate încheia această fază pe primul loc dacă va câștiga iar Gloria Băneasa va remiza sau va pierde duelul cu Agricola Borcea.

Retrogradează în Liga 4 21 de echipe

Vor retrograda direct ultimele două clasate (locurile 5 și 6) din cele zece turnee de play-out, cât și echipa situată pe locul 4 în play-out cu cea mai slabă linie de clasament.

În total vor retrograda în Liga 4 21 de echipe și vor promova în Liga 3 cele 21 de campioane județene câștigătoare de baraj.