Liga 3 | Dunărea și-a luat revanșa. Modelu încheie anul pe loc de play-off!

Dunărea și-a luat revanșa în fața celor de la Agricola Borcea, câștigând astăzi la Călărași cu 5-1 partida contând pentru runda a 15-a a L3, ultima programată în acest an. În tur, Borcea s-a impus cu 3-1!

Gazdele au deschis scorul în minutul 9 prin Țenea, majorându-l în minutul 28 prin V. Andrei care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată în urma unui faul asupra lui B. Kanda.

În partea secundă, oaspeții reduc din diferență în min. 64 însă bucuria n-a durat decât un minut, Al. Sîrbu marcând pentru 3-1. Bodo Kanda își trece și el numele pe lista marcatorilor în minutul 75, Ad. Blidar stabilind scorul final, 5-1, în minutuil 89.

Din minutul 74, ambele echipe au rămas fără antrenorii principali, Gică Mihali, respectiv Virgil Nițoi fiind eliminați după ce s-au înjurat preț de câteva minute. Deh, “bucureșteni” veritabili de pe Magheru! Dunărea încheie anul pe 6, totalizând 21 de puncte.

Câștigând la Amara cu 2-1, Înainte Modelu iernează pe locul 4, ultimul calificant de play-off. Campionatul se reia pe 11 martie 2023 cu meciurile din cadrul rundei a 16-a.