Liga 3 | Dunărea, nicio șansă pentru play-off!

Dunărea Călărași și-a anulat complet șansele de a evolua în partea secundă a campionatului în play-off după ce a fost învinsă astăzi pe teren propriu de Gloria Băneasa cu 2-1.

Galben-albaștrii au deschis scorul în minutul 13 prin Valentin Andrei care a transformat o lovitură de la 11 metri. Oaspeții au trecut peste moment, reușind chiar în repriza a doua să puncteze de două ori la un interval de 2 minute. Liviu Godin a egalat în minutul 76 iar Victor Militaru avea să înscrie pentru 1-2 în minutul 78.

Cu 24 de puncte, Dunărea coboară pe 7 urmând a evolua din aprilie în play-out.

În urma rezultatelor înregistrate astăzi, Înainte Modelu, locul 2 cu 30 de puncte, și-a asigurat biletele pentru play-off.

În altă ordine de idei, de săptămâna viitoare, Dunărea va avea un nou administrator special, alesul Consiliului Județean fiind Viorel Ghiveci, fost șef în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Călărași. Nu e limpede însă în ce măsură va reuși Ghiveci, cu un CV construit în Jandarmerie și la pensie de vreo 3 ani, să repună Dunărea pe orbita performanței sportive, motivul pentru care a renunțat fostul administrator special, Aurel Stan, cel care reușise să convingă până la urmă instanța să aprobe planul de reorganizare.

Etapa 17

Înainte Modelu – FC Voluntari 2 1-0

A marcat: L. Gheorghe (44)

Farul 2 Constanța – Agricola Borcea 6-3

Au marcat: V. Dumitrache (6, 8), I. Cojocaru (20), A. Vîlea (34, 67), R. Tănasă (78) / V. Mihai (17), A. Robu (63), M. Stoenac (65-pen.)

CS Amara – Recolta Gh. Doja 1-3

Dunărea Călărași – Gloria Băneasa 1-2

Au marcat: V. Andrei (13 – pen.) / L. Godin (76), V. Militaru (78)

Gloria Albești – CS Afumați 0-3

Meciul va fi decis la ”masa verde” de Comisia de Disciplină și Etică a FRF. Echipa gazdă nu a avut al doilea medic. (sursa www.liga2.prosport.ro)

1. CS Afumați            17   14   0   3    50-13   42

2. Înainte Modelu      17     8   6   3     24-21   30

3. Gloria Albești         17     9   2   6    47-28   29

4. Farul Constanța 2 17     7   7   3     37-20   28

5. Recolta Gh. Doja   17     7   4   6    39-31   25

6. Gloria Băneasa      17     7   4   6    34-34   25

7. Dunărea Călărași   17     6   6   5    34-20   24

8. FC Voluntari 2        17     3   6   8     22-34   15