Liga 3 | Agricola, înfrângerea cu numărul 13!

Agricola Borcea a pornit ca din pușcă în acest mini-retur al sezonului regulat. A învins-o pe CS Amara, vecina de clasament, cu 9-0, însă minunea a ținut mai puțin de o săptămână. Vineri avea să părăsească sinteticul din Complexul Academiei Hagi cu capul plecat, bifând a 13-a înfrângere stagională.

Farul 2, șifonată după eșecul suferit la Modelu, a avut nevoie de doar 6 minute pentru a-l determina pe Duțu să scoată balonul din plasă. A marcat Dumitrache, tot el majorând diferența după doar 2 minute. Oaspeții resimt momentele dificile și reintră în joc odată cu golul marcat de Vasile Mihai în minutul 17. Speranțele o iau la vale după doar 3 minute după ce Cojocaru a refăcut diferența de 2 goluri. Dobrogenii nu se opresc și în minutul 34 duc scorul la 4-1 după reușita lui Vîlea.

În partea secundă, Agricola are două momente importante concretizate și pe tabelă. Mai întâi Alin Robu înscrie pentru 4-2 în minutul 63, două minute mai târziu, Stoenac fructificând lovitura de la 11 metri.

Gazdele se trezesc din amorțeală și în minutul 67, același Vîlea înscrie pentru 5-3. Ultima reușită a gazdelor, din minutul 78, apartine lui Tănase, meciul încheindu-se cu victoria clară a Farului 2, scor 6-3.

Agricola (locul 9 cu 12 puncte din 17 partide) bifează a 13-a înfrângere stagională iar sâmbătă va încerca să obțină toate cele 3 puncte în meciul cu modelenii de la Înainte, calificați deja în play-off. Echipa antrenată de Viorel Ferfelea, adus în această iarnă, va continua în play-out, obiectivul fiind salvarea de la retrogradare.

Farul 2 Constanța – Agricola Borcea 6-3 (4-1)

Au marcat: Valentin Dumitrache (6, 8), Ionuț Cojocaru (20), Andrei Vîlea (34, 67), Răzvan Tănasă (78) / Vasile Mihai (17), Alin Robu (63), Marian Stoenac (65-pen.)

Farul II: Mușat - Cercel (46 Cocot), Bîrzu, Ștefănescu (46 Lazăr), Mitulețu - Iorga, Popescu (46 Stancu), Calu - Dumitrache (29 Vîlea), Cojocaru (59 Băceanu), Tănasă. Rezerve neutilizate: Răfăilă - Dănuleasă, Malama, Pelivan.

Antrenori: Sorin Rădoi, Marius Axinciuc

Agricola Borcea: Duțu - Roșu, Caragea (46 Mateiu), Andone, Alecsandru, D. Mihai (46 Robu), Cîrjan, Badea, V. Mihai (81 Bratu), Stoenac (73 R. Licu), Olteanu (68 D. Avanu). Rezerve neutilizate: Groza - Gață, Zamfir, Grigore.

Antrenor: Viorel Ferfelea

Au arbitrat: Ovidiu Robu (Chitila) - Ioan Negru (Buftea), Alexandru Iftime (Popești-Leordeni).