Baraj L3 / Fabulos: Olteniţa a promovat în liga a 3-a!

Imposibilul a devenit posibil. CSM Olteniţa a promovat în liga a 3-a câştigând miercuri seară la Buzău al doilea joc al barajului de promovare disputat în cadrul Regiunii 6 Sud. Elevii lui Răzvan Huzuneanu s-au impus la penalty-uri în faţa prahovenilor de la CSO Plopeni. Olteniţa a deschis scorul în minutul 37 prin Al. Alexa, egalarea survenind în minutul 73 prin reuşita lui V. Butufei. Răzvan Udrea înscrie pentru CSM în minutul 85 dar prahovenii restabilesc egalitatea prin Andrei Ciobanu în al 4-lea minut al prelungirilor. Au urmat loviturile de la 11 metri, CSM Olteniţa impunându-se cu 4-2.

Cu două victorii din tot atâtea jocuri disputate, CSM Olteniţa revine în liga a 3-a. Felicitări jucătorilor şi antrenorilor dar şi primarului Petre Ţone pentru tot sprijinul acordat. Domnia sa a şi declarat că CSM olteniţa nu va face act de prezenţă la baraj, obiectivul fiind promovare. ÎNDEPLINIT!

Într-un alt joc din Regiunea SUD 6 dar din Grupa B, CSA Steaua s-a impus cu 6-0 în faţa ialomiţenilor de la Ciulniţa Bărăganul, promovând în liga a 3-a. Meciul, desfăşurat la Modelu pe arena Vasile Enache a fost arbitrat de chirnogeanul Costin Dan.

CSO PLOPENI – ACSM OLTENIȚA  2-2

Au marcat: Vladimir Butufei (73), Andrei Ciobanu (90+4) / Alexandru Alexa (37), Răzvan Udrea (85)

Meciul s-a terminat la egalitate și, conform regulamentului, echipele au executat și lovituri de departajare, care vor conta doar la finalul mini-turneului de baraj de promovare, în cazul în care cele două echipe se vor afla la egalitate. ACSM Oltenița s-a impus cu 4-2 la loviturile de la 11 metri.