ACSM Olteniţa / Obiectiv: salvarea de la retrogradare!

După o serie neagră de 3 partide, ACSM Olteniţa a reuşit vineri să obţină un punct la Voluntari încheind la egalitate duelul cu FC Voluntari 2, scor 2-2. Olteniţenii au deschis chiar scorul în minutul 27 prin Silviu Rotaru însă au fost egalaţi cu 5 minute înainte de pauză prin reuşita lui Patrick Niţă (min. 40).

În reproza secundă, ilfovenii au trecut la conducere în min. 50 prin Alin Tănase însă Olteniţa a avut puterea să revină egalând prin Ionuţ Pleşea, 4 minute mai târziu. S-a încheiat 2-2, rezultat care ar putea reaprinde speranţele de supravieţuire pentru echipa pregătită de Vasile Caciureeac.

În acest retur, până în momentul de faţă, bilanţul Olteniţei este mai degrabă negativ. În cele 9 jocuri disputate, ACSM s-a ales cu 4 remize (2, acasă şi 2, în deplasare) şi 5 eşecuri (3, acasă şi 2, în deplasare). Golaverajul este negativ, 5-12.

Urmează 4 etape extrem de complicate. În prima sâmbătă din mai, Olteniţa va juca acasă cu Agricola Borcea, o altă echipă care are în faţă un viitor incert. În etapa a 24-a, ACSM ar putea obţine toate cele 3 puncte în deplasarea de la Traian. Duelul cu ASSCS Farul din runda a 25-a ar putea fi trecut deja la „pierderi”. În ultima etapă cu puţin noroc, olteniţenii ar putea spera măcar la un punct în deplasarea de la Rm. Sărat.

După 22 de runde, ACSM Olteniţa e pe 11 în topul Seriei a 2-a strângând 14 puncte, la fel ca Agricola Borcea, viitoarea sa adversară însă cu un golaveraj ceva mai bun.