Futsal / Victorie previzibilă: CFF Clujana – Dunărea 3-9!

Favorită certă pentru duelul cu CFF Clujana, Dunărea Călăraşi a confirmat duminică după-amiază la Cluj – Napoca învingând clar cu 9-3 pe ultima clasată din topul ligii I.

Elevii lui Marian Şotârcă au deschis scorul, relativ târziu, mai exact în minutul 12 prin spaniolul Yanez Galan. Patru minute mai târziu, Ionuţ Movileanu îşi trece numele pe lista marcatorilor mărind diferenţa în favoarea echipei sale la două goluri. Până la pauză ambele formaţii înscriu câte un gol. Veteranul George Tomescu face 0-3 în minutul 17, clujenii reducând din diferenţă prin Paul Cîmpean în minutul 19.

Partea a doua e dominată şi mai clar de echipa noastră care mai înscrie alte 6 goluri prin Thyago Monteiro (22, 29), Sergiu Leahu (28 – autogol), Rodrigo Coelho (24), Marian Plugaru (36) şi tânărul, Andrei Ghiuţă (37). Clujenii au punctat prin Robert Kis (27) şi Sergiu Leahu, un fel de înger şi demon, în minutul 38.

Cu 27 de puncte strânse, Dunărea urcă pe 4, aflându-se la un singur punct distanţă de podium. Imperial WET Miercurea Ciuc, ocupanta locului 3 cu 28 de puncte ar fi trebuit să întâlnească luni la Iaşi pe Futsal Poli însă partida a fost amânată.

Etapa viitoare, a 15-a, Futsal Club Dunărea va juca acasă cu Bukovina Vicov care va urca pe scenă în această seară de la ora 18.30 pentru confruntarea cu Gloria Buzău. Meciul va avea loc după 2 săpptămâni.

CFF Clujana – Dunărea Călăraşi 3-9 (1-3)

Au marcat: Paul Cîmpean (18.13), Robert Kis (26.25), Sergiu Leahu (37.11) / Yanez Galan (11.25), Ionuţ Movileanu (15.49), George Tomescu (16.30), Thyago Monteiro (21.52, 28.15), Sergiu Leahu (27.30 – autogol), Rodrigo Coelho (23.05), Marian Plugaru (35.42), Andrei Ghiuţă (36.14)

CFF: 95. Raul Filimon – 8. Paul Cîmpean, 10. Sorin Acatrinei, 16. Ioan Timiş, 13. Sergiu Leahu. Rezerve: 9. Ianos Incze, 12. Andrei Mocanu, 11. Andrei Daradics, 14. Sergiu Bercea, 4. Vlăduţ Pavel, 3. Robert Kis.

Antrenor: Miklos Tamas

Dunărea: 1. Andrei Moldovanu – 8. Marian Şotârcă, 14. Yanez Galan, 11. Rodrigo Coelho, 17. Thyago Monteiro. Rezerve: 82. Eugen Cinaru – 10. Gelu Niţu, 9. Nuno Paulo, 3. George Tomescu, 6. Doru Rotaru, 5. Ionuţ Movileanu, 5. Andrei Ghiuţă, 7. Marian Plugaru, 20. Gabriel Şerban.

Antrenor: Marian Şotârcă.