Futsal / Start cu dreptul în play – off: Dunărea – Informatica 3-1!

Sala Polivalentă Ion C. Neagu a găzduit luni după-amiază prima partidă din cadrul play – off-ului ligii I la futsal în Seria A. Futsal Club Dunărea a obţinut toate cele 3 puncte puse în joc în duelul cu campioana „la zi”, Informatica Timişoara.

Echipa antrenată de Marian Şotârcă a creionat victoria încă din prima repriză, marcând primele două goluri prin Paulo Pinto, în minutul 10 şi Yanez Galan în minutul 20.

Imediat după pauză, Dunărea s-a desprins la 3-0 în minutul 22, bănăţenii reducând din diferenţă după exact 52 de secunde prin Nicolae Budai.

Dunărea s-a impus cu 3-1 şi porneşte spre Miercurea Ciuc din poziţia de lideră, totalizând 4 puncte. Partida cu Imperial WET, ocupanta primului loc la finele sezonului regular, se va desfăşura miercuri, 3 aprilie, de la ora 18.30 de minute.

Dunărea Călăraşi – Informatica Timişoara 3-1 (2-0)

Au marcat: Paulo Pinto (9:26), Yanez Galan (19:40, 21:37) / Nicolae Budai (22:39)

Dunărea: 1. Andrei Moldovanu – 12. Paulo Pinto, 7. Marian Plugaru, 14 Yanez Galan, 2. Ionuţ Movileanu. Rezerve: 21. Igor Garcia – 87. Gabriel Şerban, 5. Robert Vârlan, 3. George Tomescu, 17. Thyago Monteiro, 11. Rodrigo Coelho, 4. Andrei Ghiuţă, 9. Gelu Niţu, 8. Marian Şotârcă

Antrenor: Marian Şotârcă

Informatica: 12. Roberto Voin – 14. Marico Bogdanovic, 9. Stojan Milovac, 10. Nicolae Budai, 21. Mihnea Toader. Rezerve: 1. Cuden Morariju, 20. Andrei Băloi, 23. Denis Dan, 99. Andrei Grosu, 8. Valentin Ilaş

Antrenor: Daniel Rupa

Au arbitrat: Ionuţ Smeu (Brăila) – Florin Macovei (Galaţi). Rezervă: Marian Carp. Observator: Marius Mititel (Bucureşti).

3. FK Odorheiu Secuiesc 1   0   0   1   2-5   0p

Finala se va desfăşura între ocupantele primului loc din cele două serii. Câştigătoarea va fi stabilită în urma disputării a 5 jocuri.

În finala mică se vor duela ocupantele locului 2 din cele două Serii.