Futsal / Se ştiu primele două echipe calificate în sferturile Cupei României. Deţinătoarea trofeului, out!

Sâmbătă au avut loc primele două partide din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la futsal, ediţia 2018-2019. Câştigătoarea ultimelor două ediţii, Informatica Timişoara a fost eliminată fiind învinsă la Miercurea Ciuc de Imperial WET cu 6-2 (2-0). Tot în sferturi va juca şi SCM Gloria Buzău care s-a impus în deplasare cu 4-2 (2-2) în faţa echipei de liga a 2-a, Inter Gheorghieni.

Duminică vor avea loc alte 5 partide. De la ora 16.00 în Sala Sporturilor din Sărata Monteoru se vor duela Fortius Buzău şi Futsal Club Dunărea Călăraşi. Şoty&Co vizează victoria şi implicit calificarea în sferturi. Partida va fi arbitrată de gălăţenii, Marian Carp şi Flavius Cojocaru. Observator a fost desemnat Gabriel Gherman (Bucureşti). Pentru acest joc, Marian Şotârcă are la dispoziţie un lot format din 14 jucători, din care 2 portari.