Futsal / S-a tras cortina peste play – off. Dunărea şi Autobergamo vor juca Finala Mică!

Vineri la o oră după prânz s-au disputat partidele din cadrul etapei a 6-a, ultima a play – off-ului.

În Seria A, Imperial WET a învins categoric pe Informatica Timişoara cu 11-2, clasându-se finalmente pe primul loc cu punctaj maxim, 15. Pe locul 2 se află Dunărea Călkăraşi care în cele 4 partide s-a ales cu 2 victorii şi tot atâtea eşecuri. Şoty&Co au strâns 7 puncte şi vor disputa finala pentru locurile 3-4 cu ocupanta locului 2 din Setia B, Autobergamo Deva. Vineri devenii şi-au luat revanşa în faţa gălăţenilor de la United câştigând cu 8-4.

În ciuda înfrângerii, United a terminat pe 1 cu 12 puncte calificându-se în Finala Mare, acolo unde se va duela cu Imperial WET Miercurea Ciuc.

Finala Mică se va disputa într-o singură manşă, la Călăraşi, joi, 9 mai, de la ora 17.30 de minute. În caz de egalitate la finele timpului regulamentar, partida se va prelungi cu 2 reprize a câte 5 minute fiecare. Dacă egalitatea persistă se va trece la executarea „loviturilor de departajare”, câte 3 de fiecare echipă, după care câte una până când o echipă va rata.

Finala Mare se va juca în sistemul „3 din 5”. Primele două partide vor avea loc la Miercurea Ciuc pe 13 mai, respectiv 14 mai, ambele de la ora 19.30.

Meciurile 3 şi 4 se vor desfăşura la Galaţi pe 19 mai, respectiv 20 mai. Dacă scorul victoriilor va fi egal, meciul 5, decisiv e programat la Miercurea Ciuc pe 26 mai.