FUTSAL / Play-off: Dunărea n-a rezistat decât o repriză în faţa vicecampioanei!

Play – off-ul ligii I la futsal a debutat sâmbătă după-amiază la Călăraşi, în sala Ion. C. Neagu. S-au aflat faţă în faţă Dunărea şi United Galaţi, echipele care au încheiat sezonul regular pe locurile 3, respectiv 2. A fost, dacă vreţi, o nouă reeditare a finalei Cupei României din urmă cu aproape un an. De data asta, gălăţenii au câştigat clar cu 6-3, după ce la pauză tabela s-a oprit la 2-2.

Echipa noastră a început în forţă deschizând scorul încă din minutul 3 prin M. Plugaru. Oaspeţii reintră în joc, îşi crează câteva ocazii bune însă tot Dunărea punctează pe tabelă în minutul 15, după reuşita lui S. Krstic. Vicecampioana se trezeşte parcă din pumnii şi împiunsă de la spate de Florin Ignat şi Mimi Stoica reduc din diferenţă în minutul 16 prin internaţionalul Cr. Obadă. Ba mai mult, United egalează în minutul 17, golul fiind reuşit de S. Tacot.

Repriza secundă e dominată însă clar de oaspeţii care punctează succesiv prin  Mimi Stoica (24, lov. de la 6 metri) şi Crişan, mărind diferenţa la 2 goluri. Doar pentru 2 minute pentru că Plugaru înscrie un eurogol, ţintuind tabela în minutul 28 la 3-4.

Cu doar 6-7 jucători disponibili, Dunărea cedează primind alte două goluri în minutele 31 (Tacot) şi 36 (Lascu).

United bate cu 6-3 şi se instalează pe primul loc cu 5 puncte (două primite bonus datorită prezenţei pe locul 2 la finele sezonului regular!). Dunărea rămâne pe 3, cu 1 punct, cel puţin până la finalul duelului dintre Imperial WET şi Informatica, programat luni, 2 martie, de la 18.30 de minute, la Miercurea Ciuc.Etapa viitoare, Dunărea se va deplasa la Timişoara pentru meciul cu Informatica, programat sâmbătă, 7 martie de la ora 16.00. Jocul va fi transmis live de Pro X.

Etapa 1

Dunărea Călăraşi – United Galaţi 3-6

Au marcat: M. Plugaru (3, 28), S. Krstic (15) / Cr. Obadă (16), S. Tacot (17, 31), M. Stoica (24 – pen.), Crişan (26), A. Lascu (36)