Futsal / Imperial WET, noul lider al ligii I

Sâmbătă după-amiază s-a consumat la Miercurea Ciuc derby-ul momentului în liga I la futsal. Imperial WET a câştigat clar duelul cu Autobergamo Deva, scor 4-2 şi a urcat pe primul loc în topul sezonului regular.

Gazdele au început în forţă conducând încă din minutul 12 cu 3-0, după reuşitele lui Cr. Matei (min. 5), St. Rakic (7) şi L. Szocs (12). În partea a doua, Imperial se distanţează la 4 goluri în minutul 31, după reuşita lui Bondar care a marcat din careul propriu. Deva reduce din diferenţă după câteva minute prin A. Biro, marcând cel de-al doilea şi ultimul gol prin Noe Calvo Pardo, cu 30 de secunde înainte de final. Spaniolul a transformat o lovitură de la 10 metri.

Etapa a 17-a va continua duminică cu alte două dispute. United Galaţi şi Informatica Timişoara sunt favorite în partidele cu SCM Gloria Buzău, respective CFF Clujana.

Futsal Club Dunărea va juca luni de la ora 18.00 acasă cu FK Odorheiu Secuiesc.