Futsal / Et. 18: United Galaţi – Dunărea Călăraşi, luni, ora 18.00

Futsal / Et. 18: United Galaţi – Dunărea Călăraşi, luni, ora 18.00

Luni seară se va trage cortina peste prima parte a campionatului ligii I la futsal. De la ora 18.00 Sala Sporturilor Dunărea va găzdui ultimul duel al ultimei etape a sezonului regular, United Galaţi – Futsal Club Dunărea Călăraşi. Va fi o reeditare a finalei Cupei României, ediţia 2018-2019, desfăşurată duminca trecută la Călăraşi şi încheiată cu victoria echipei noastre, scor 2-1.

Partida va fi arbitrată de tandemul Bogdan Hanceariuc (Iaşi) – Marian Ivănescu (Bucureşti). Rezervă este Georgian Cezar Ionescu (Buzău). Observator a fost desemnat Alexandru Băjan (Videle). În tur, gălăţenii s-au impus cu 5-4 în meciul disputat la Călăraşi pe 12 noiembrie, anul trecut..

Indiferent de rezultat, Dunărea va juca în play – off în prima grupă alături de Imperial Miercurea Ciuc, echipă care a încheiat sezonul regular pe primul loc şi Informatica Timişoara, campioana finalizând prima parte a sezonului pe locul 5. Duminică, ciucanii au câştigat partida din deplasare cu FK Odorheiu Secuiesc, scor 2-3!

De partea cealaltă, gălăţenii au nevoie de victorie doar pentru a ocupa finalmente locul 2, ceea ce înseamnă că vor începe play – off-ul de pe primul loc în Grupa B, acolo unde vor mai evolua Autobergamo Deva şi FK Odorheiu Secuiesc.

 

Etapa a 18-a

Informatica Timişoara – SCM Gloria Buzău 5-3

Autobergamo Deva – Futsal Poli Iaşi 5-0 (neprezentare)

Bukovina Vicov – CFF Clujana 4-4

FK Odorheiu Secuiesc – Imperial WET 2-3

Luni, 25 martie

Ora 18.00 United Galaţi – Dunărea Călăraşi

 

Clasament

  1. Imperial WET        18  14   1    3    116-47     43
  2. Autobergamo        18  13   3    2    126-39     42  
  3. United Galaţi         17  14   1    2       91-35    40
  4. Dunărea Călăraşi 17  10   3    4       85-44    33
  5. Informatica            18     9   4    5       84-47    31
  6. FK Odorheiu         18    8   3     7    105-73     27
  7. Futsal Poli Iaşi      18    5   1   12      50-76    16
  8. SCM Gloria           18    4   1   13     46-99     12
  9. CFF Clujana          18   1    2  15     44-157     5
  10. Bukovina Vicov     18   1    1  16     54-184     4