FUTSAL / Et. 13: Dunărea – Informatica, azi, de la ora 18.00

E zi de meci. După o pauză de 62 de zile, se reia campionatul ligii 1 la futsal cu primele două partide din cadrul etapei a 13-a, penultima a sezonului regular. De la ora 18.00, sala Ion C. Neagu va găzdui duelul dintre Dunărea şi Informatica Timişoara, echipe vecine în clasament şi departajate de un singur punct. Partida va fi arbitrată de Daniel Decă (Brăila) şi Flavius Ionuţ Cojocaru (Galaţi), rezervă fiind desemnat Radu Danielenco (Ploieşti).

În tur, pe 2 noiembrie, Dunărea s-a impus clar cu 6-2. Echipa noastră a marcat primele două goluri în prima parte la un interval de doar 30 de secunde prin Şotârcă şi Movileanu. După pauză au mai înscris pentru Dunărea Krstic, Cesar Ribeiro şi Ovidiu Aramă, bănăţenii „ripostând” prin „dubla” lui Moreno.

Dunărea şi Informatica se vor întâlni peste 11 zile şi în sferturile de finală ale Cupei României, meciul fiind programat la Timişoara. Alte două confruntări vor mai avea loc şi în play – off-ulu campionatului, acolo unde vor mai evolua Imperial şi United, echipe aflate acum pe primele două locuri în clasament.

În sezonul trecut, Dunărea şi Informatica s-au aflat de 4 ori faţă în faţă, „galben – albaştrii” trecându-şi în cont 2 victorii (ambele în play – off) şi un egal.