Futsal / Et. 11: Egal cu „supercampioana”: Dunărea – Informatica 4-4!

Cei care n-au reuşit sâmbătă seară să fie prezenţi în Sala Polivalentă Ion C. Neagu au avut ce pierde. Dunărea şi Informatica Timişoara au deschis „balul” rundei a 11-a a sezonului regulat al ligii I oferind un spectacol pe cinste. După o jumătate de repriză, relativ echilibrată, oaspeţii deschid scorul în minutul 12 prin Daniel Araujo. Dunărea nu se sperie şi trece din nou în ofensivă dar... În minutul 15, ieşeanul, Vlad Ciobanu „judecă” anapoda o fază, eliminându-l gratuit pe jucătorul nostru, Cesar Ribeiro. Bănăţenii profită de omul în plus şi înscriu pentru 0-3 prin Dmytro Bondar la doar 28 de secunde de la faza cu pricina. Atmosfera se încinge generând un final de primă repriză incadescent. În minutul 19, Rodrigo Coelho reduce din diferenţă cu un şut superb, pe jos din afara careului, Vlad Iancu neavând nicio reacţie.

Purtată parcă pe val, Dunărea egalează cu 4 secunde înainte de finalul reprizei. Marian Plugaru prinde un şut sănătos din „afară”, balonul ducându-se ca o ghiulea la vinclu.

Nici nu începe bine partea secundă şi Dunărea trece în avantaj. Coelho e din nou la locul potrivit şi-l învinge pe Vlad Iancu pentru a doua oară!

Informatica şi-aduce aminte totuşi că e cea mai bună echipă din România şi după câteva şarje la poarta lui Igor Garcia, găseşte şi drumul spre gol. În minutul 24, Dennys Ovsyannikov marchează pentru 3-3, finalizând o fază frumoasă de atac a bănăţenilor.

Oaspeţii, ceva mai determinaţi parcă, reuşesc să preia conducerea marcând prin Valentin Ilaş în minutul 37 golul de 3-4. Bucuria n-a durat decât 26 de secunde, Marian Plugaru trecându-şi pentru a doua oară numele pe lista marcatorilor. Şi de data asta l-a învins pe portarul naţionalei cu o execuţie de poveste.

4-4 este scorul final al unui meci extrem de disputat cu faze spectaculoase la ambele porţi. Dunărea s-a ridicat cu prisosinţă la nivelul adversarului, Informatica dominând sezonul trecut cu autoritate când a reuşit să câştige absolut totul: campionatul, Cupa României precum şi Supercupa.

Deocamdată, Dunărea rămâne pe 4 şi aşteaptă rezultatul meciului de astăzi de la Buzău. În cazul unui succes, de altfel previzibil al celor de la Imperial, viitoarea noastră adversară, Dunărea coboară pe 5.

Ultimsa etapă din acest an e programată în jurul datei de 9 decembrie.

Futsal Club Dunărea – Informatica Timişoara 4-4

Au marcat: Rodrigo Coelho (19’, 21’), Marian Plugaru (20’, 39’) / Daniel Araujo (12’), Dmytro Bondar (16’), Dennys Ovsyannikov (24’), Valentin Ilaş (37’)

Dunărea: 21. Igor Garcia – 7. Marian Plugaru, 8. Marian Şotârcă, 14. Yanez Galan, 17. Thyago Monteiro.

Rezerve: 1. Andrei Moldovanu, 82. Eugen Cinaru – 5. Robert Vârlan, 11. Rodrigo Coelho, 3. George Tomescu (cpt.), 2. Ionuţ Movileanu, 6. Doru Rotaru, 4. Andrei Ghiuţă, 15. Cesar Ribeiro.

Antrenor: Marian Şotârcă

Informatica:  1. Vlad Iancu – 14. Dmytro Bondar, 20. Dennys Ovsyannikov, 5. Mimi Stoica, 10. Andre Mogueira.

Rezerve: 12. Roberto Voin – 17. Theodor Lungu, 3. Darius Nastai, 11. Sergiu Gărilă, 9. Daniel Araujo, 4. Pedro Da Silva, 18. Valentin Ilaş, 7. Robert Lupu

Antrenor: Robert Lupu

Au arbitrat: Daniel Decă (Brăila) – Vlad Ciobanu (Iaşi). Rezervă: Flavius Cojocaru (Galaţi)

Observator:  Vasile Donţu (Galaţi)