Futsal / Dunărea, o nouă victorie care o propulsează în play – off de pe locul 4

Meci – spectacol luni seară în Sala Polivalentă Ion C. Neagu din Călăraşi. Dunărea şi FK Odorheiu Secuiesc s-au aflat din nou faţă în faţă, de data asta în cadrul penultimei etape a sezonului regular. Ultima confruntare s-a desfăşurat tot la Călăraşi, pe 23 fbruarie, în sferturile Cupei României, „galben – albaştrii” câştigând atunci cu 7-4. Şi acum, victoria a surâs echipei noastre care s-a impus cu 3-2!

Brazilianul Rodrigo Coelho, unul dintre cei mai tehnici jucători de pe teren, a deschis scorul încă din minutul 6 după un „trasor” de toată frumuseţea trimis de la 10-11 metri, aproape central, imparabil pentru Grigoraş. În ciuda unor ocazii de ambele părţi, prima parte se încheie cu avantajul fragil de 1-0 în favoarea lui Şoty&Co.

Harghitenii n-au venit în excursie la Călăraşi. Ba dimpotrivă, decişi să-şi vândă scump pielea forţând încă din startul reprizei secunde egalarea. Minutul de aur pentru FK Odorheiu Secuiesc a fost 27. În doar 27 de secunde, echipa antrenată de Zoltan Jakab a marcat de două ori prin Manya Szabolcs (26.10) şi respectiv Artur Galfi (26.37).

Un moment incredibil pe care echipa noastră l-a dat uitării graţie unei evoluţii entuziasmante în ultimele 10 minute. După câteva ratări uriaşe, Dunărea reuşeşte egalarea în minutul 35 prin Yanez Galan şi chiar golul victoriei prin Marian Plugaru cu 2 minute şi 4 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar.

A fost cea de-a 10-a victorie stagională şi cu 33 de puncte, Dunărea îşi consolidează poziţia a 4-a în clasament. Indiferent de rezultatul din ultima etapă de la Galaţi, „galben – albaştrii” vor intra în play – off de pe locul 4, ceea ce înseamnă că în play – off, acolo unde s-au calificat pentru a 6-a oară consecutiv, vor face parte din prima grupă alături de ocupanta locului 1, respectiv al locului 5.

Ultima rundă a sezonului regular se va desfăşura în jurul datei de 23 martie.

Dunărea Călăraşi – FK Odorheiu Secuiesc 3-2

Au marcat: Rodrigo Coelho (6), Yanez Galan (35), Marian Plugaru (38) / Maya Szabolcs (27), Artur Galfi (27)

Dunărea: 1. Andrei Moldovanu – 2. Ionuţ Movileanu, 14. Yanez Galan, 15. Cesar Ribeiro, 17 Thyago Monteiro.

Rezerve: 21. Igor Garcia, 82. Eugen Cinaru – 8. Marian Şotârcă, 3. George Tomescu, 5. Robert Vârlan, 7. Marian Plugaru, 11. Rodrigo Coelho, 12. Paulo Pinto, 6. Doru Rotaru.

Antrenor: Marian Şotârcă

FK Odorheiu Secuiesc: 1. Andrei Grigoraş – 15 Miklos Tamas, 17. Csoma Alpar, 7. Szecsi Barna, 5. Manya Szabolcs.

Rezerve: 19. Istvan Hadnagy, 14. Artur Galfi, 18. Barna Kedei, 12. Norbert Sebestyen, 3. Andor Balint, 6. Lorand Szocs, 13. Norbert Tifan

Antrenor: Zoltan Jakab

Au arbitrat: Florin Macovei – Ionuţ Cojocaru (ambii din Galaţi), Rezervă: Marian Carp (Galaţi).

Observator: Vasile Donţu (Galaţi)