Futsal / Dunărea, învinsă de ciucani. Şoty&Co vor juca pentru locurile 3-4!

Dunărea şi-a dorit victoria în partida cu Imperial WET Miercurea Ciuc, disputată vineri seară la Călăraşi dar s-a izbit până la urmă de o nucă prea tare.

Deşi au început cu stângul, ciucanii marcând încă din secunda 27 prin Alvaro De Luis Yubero şi majorând diferenţa în minutul 10 prin Levente Tanko, Şoty&Co au revenit repede în joc. În minutul 13, Cesar Ribeiro, fostul jucător al ciucanilor a redus din diferenţă iar în minutul 18 internaţionalul Marian Plugaru a restabilit egalitatea.

Repriza secundă a început în forţă pentru echipa noastră care a preluat conducerea după reuşita semnată de Thyago Monteiro, în minutul 21.

Oaspeţii, agresivi, dar dornici de victorie au egalat în minutul 31 prin Laszlo Szocs reuşind golul victorie în minutul 38 prin Cristi Matei.

Imperial care a venit la Călăraşi să joace fără portar încă din primele minute ale jocului s-a dovedit mai bună obţinând „biletele” pentru Finala Mare. Elevii lui Cosmin Gherman mai au un meci de disputat acasă cu Informatica Timişoara, programat vinerea viitoare.

Futsal Club Dunărea Călăraşi încheie play – off-ul pe locul 2 în clasamentul Seriei A cu 7 puncte şi va disputa Finala Mică cu Autobergamo Deva, ocupanta locului secund din Seria B.

Dunărea Călăraşi – Imperial WET Miercurea Ciuc 3-4

Au marcat: Cesar Ribeiro (12:06), Marian Plugaru (17:21), Thyago Monteiro (20:36) / Alvaro De Luis (00:27), Levente Tanko (09:37), Laszlo Szocs (30:40), Cristian Matei (37:20)

Dunărea: 21. Igor Garcia – 14. Yanez Galan, 2. Ionuţ Movileanu, 8. Marian Şotârcă, 15. Cesar Ribeiro.

Rezerve: 82. Eugen Cinaru – 87. Gabriel Şerban, 10. Stefan Krstic, 3. George Tomescu, 5. Robert Vârlan, 17. Thyago Monteiro, 12. Paulo Pinto, 4. Andrei Ghiuţă, 7. Marian Plugaru.

Antrenor: Marian Şotârcă

Imperial: 15. Victor Lopez – 23. Cristian Matei, 83. Florin Matei, 14. Alvaro De Luis Yubero, 33. Laszlo Szocs.

Rezerve: 27. Gică Dospinescu – 7. Bogdan Covaci, 99. Dmitri Bondar, 8. Dennis Ovsianikov, 10. Levente Tanko, 6. Mario Duque Velasco, 20. Bontos Lenuard.

Antrenor: Cosmin Gherman

Au arbitrat: Vlad Ciobanu (Iaşi) – Attila Balint (Odorheiu Secuiesc). Rezervă: Radu Danielenco (Bucureşti)

Observator: Gabriel Gherman (Bucureşti)