Futsal / Dunărea, din nou în Finala Mică după 4 ani!

Aflată pe 2 în topul Seriei A, Dunărea Călăraşi va disputa finala pentru locurile 3-4, adversara sa fiind Autobergamo Deva, ocupanta locului secund din topul Seriei B. Vom avea o Finală Mică exact ca în urmă cu 4 ani.

În ediţia 2014 – 2015, Dunărea a pierdut „la mustaţă” semifinala cu FK Odorheiu Secuiesc, fiind învinsă în meciul 3, decisiv, în prelungiri. În prima partidă, echipa noastră s-a impus clar cu 3-0. Jocul retur a fost câştigat de FK cu 4-2. În meciul 3 scorul a fost egal şi după prelungiri, 3-3, gazdele marcând golul izbăvitor în minutul 49 prin Szecsi Barna!

În Finala Mică, Dunărea a remizat acasă cu Autobergamo, fiind învinsă la Deva, în retur, cu 4-2.

Finalmente, echipa noastră s-a clasat pe 4, fiind cea mai bună performanţă la nivel de campionat.

Ultima întâlnire dintre Dunărea şi Autobergamo a avut loc la Călăraşi pe 16 martie în semifinalele Cupei României. Şoty&Co au câştigat atunci cu 5-2, intrând şi în posesia trofeului.

Finala Mică se va juca în sistem tur – retur, primul meci fiind programat la Călăraşi.