Sepsi vs. Univ. Craiova şi FC Voluntari vs. FC Argeş, în semifinalele Cupei României

Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, o va întâlni pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în semifinalele Cupei României la fotbal, potrivit tragerii la sorţi efectuate joi, la Casa Fotbalului.

Sepsi OSK, finalistă în 2020, va fi gazdă în prima manşă, programată în intervalul 19-21 aprilie, în timp ce returul va avea loc la Craiova, în perioada 10-12 mai.

În meciurile directe din Liga I, în acest sezon, rezultatul duelului de la Craiova a fost egal, 1-1, iar în retur Sepsi OSK s-a impus cu 3-1.

În cealaltă semifinală, FC Voluntari, câştigătoarea trofeului în 2017, o va înfrunta pe FC Argeş. FC Argeş a mai jucat o singură dată finala Cupei României, în 1965, sub numele de Dinamo Piteşti. Turul va avea loc la Voluntari.

În campionat, FC Argeş a învins-o pe FC Voluntari cu 2-0, în tur. Returul e programat pe 27 februarie, la Piteşti.

Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 27 iunie 2021, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), după o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute regulamentare, jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele (doar pentru schimbarea terenului).

În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului.

În conformitate cu principiile de desfăşurare a competiţiilor fotbalistice pentru sezonul 2021-2022, adoptate prin decizia Comitetului de Urgenţă al FRF din data de 27 iulie 2021, meciurile din cadrul Cupei României care nu se pot disputa din cauza rezultatelor pozitive la testările pentru Covid-19 nu se pot reprograma.