Dunărea, eliminată din Cupă!

Dunărea Călărași părăsește Cupa României Betano, după ce miercuri după-amiază a fost învinsă la Călărași de lidera ligii a 2-a, Unirea Slobozia cu 5-1. Oaspeții, cu o parte din jucătorii care alcătuiesc 11-le” de bază, au deschis scorul în minutul 14 prin Christo Bolohan. După alte 14 minute, israelianul Ben Levy punctează pentru 0-2, rezultat cu care se încheie și prima parte.

Scorul ia proporții în minutul 56, același Ben Levy trecându-și numele pe lista marcatorilor. Se face 0-4 în minutul 68, după reușita lui Ciprian Rus, fost component al Dunării în urmă cu vreo 4 sezoane. Rus își trece în cont dubla după golul înscris în minutul 75.

Dunărea reușește golul de onoare în minutul 81, marcat de Adrian Miu, fotbalist de doar 17 ani!

Este a doua înfrângere suferită de Dunărea în acest an în fața Unirii, după acel 0-8, înregistrat la Călărași, la începutul lunii martie, partida contând pentru sezonul regulat al L2, ediția 2021-2022.

Pentru Dunărea urmează partida din campionat cu Farul II, la Constanța, din etapa a 4-a, programată sâmbătă, 17 mai, de la ora 17.00.

Dunărea Călărași – Unirea Slobozia 1-5

Au marcat: Adrian Miu (81) / Christo Bolohan (14), Ben Levy (38, 56), Ciprian Rus (68, 75)

Dunărea: 12. Rareș Șerban – 3. Eugen Țenea (cpt.), 4. Andre Mbei, 5. Cristian Ivan, 21. Bogdan Primaru – 8. Robert Ivan, 16. Mihai Lupu – 11. Bodo Kanda, 10. Valentin Andrei, 15. Marian Apostol – 9. Eugen Nica

Rezerve: 1. Mihai Irimiea – 24. Marius Bosoancă, 17. Adrian Coleașă, 13. Andrei Dobre, 19. Alexandru Sîrbu, 20. Adrian Miu, 14. Mihai Țicu, 16. Eduard Vraciu, 22. Vasile Robert.

Antrenor: Gheorghe Mihali

Unirea Slobozia: Păduraru – Dorobanțu, I. Dinu, Gab. Lazăr (cpt.), M. Ciobanu, Lemnaru, Ekollo, Cruceru, Ben Levy, Bolohan, Golda

CSM Alexandria – Progresul Spartac 2-1

SC Popești-Leordeni – Concordia Chiajna 0-0, 0-0, 4-5 (pen.)

Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

Faza următoare este cea de Play-off, programată pe 29 septembrie, când vor fi intra în competiție și primele cluburi de Liga 1!