Primele surprize din optimile Cupei României

Astăzi au avut loc nu mai puțin de 3 partide din cadrul optimilor de finală ale Cupei României iar surprizele nu s-au lăsat așteptate.

CSO Filiași, echipă de liga a 3-a, a reușit să treacă și de Hermannstadt, după executarea loviturilor de departajare. După primele 90 de minute scorul a fost 1-1, egal, 2-2, a fost și după prelungiri. La loteria penalty-urilor s-au impus oltenii cu 4-3!

La Mediaș, Chindia a învins-o pe Gaz Metan cu 1-0 obținând “viza” pentru sferturi.

În ultimul meci al zilei, Dinamo a cedat în Groapă în fața piteștenilor de la FC Argeș deși au deschis scorul imediat după pauză. Oaspeții au marcat golul calificării în al 3-lea minut al prelungirilor.

Competiția continuă miercuri când va avea loc de la ora 18.00 duelul dintre Minaur Baia Mare și deținătoarea trofeului, Universitatea Craiova.

Dunărea va juca joi de la ora 15.00, în deplasare, cu FC Buzău.

Optimi de finală

ACSO Filiași – FC Hermannstadt 6-5 (1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)

Au marcat: Daniel Rogoveanu (44), Ion Crețu (118) / Andrei Sîntean (3), Călin Popescu (107)

Gaz Metan Media; - Chindia Târgoviște 0-1

A marcat: Vlad Morar (30)

Dinamo București – FC Argeș 1-2

Au marcat: Cătălin Țîră (49) / Alexandru Ișfan (77), Cristian Dumitru (90+3)

Miercuri, 27 octombrie

Ora 18.00 Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova

Joi, 28 octombrie

Ora 15.00 FC Buzău – Dunărea Călăraşi

Ora 18.00 U Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

ora 21.00 Politehnica Timișoara – FC Rapid

Toate partidele vor fi transmise live pe Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport.

În ceea ce privește meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiții al Federației Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se va disputa. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF. Potrivit regulamentului, FCSB va pierde la masa verde cu 3-0!